CHP’li Emir: ‘Muhtelif’ nedenle yaşamını yitirdiği ifade edilen Yüksekova şehidinin ölüm nedeni açıklanmalı!

CHP’li Emir: ‘Muhtelif’ nedenle yaşamını yitirdiği ifade edilen Yüksekova şehidinin ölüm nedeni açıklanmalı!
5 Mart 2019 13:40

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 25 Şubat tarihinde Yüksekova Esendere’de görev esnasında rahatsızlanarak hayatını kaybeden, önce olağan bir törenle defnedilen, şehit sayılmasının ardından da mezarından çıkarılarak askeri törenle şehitliğe defnedilen sözleşmeli er Mehmet Ali Korkmaz ile ilgili TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

 

 

 

Şehidimin ölümünün sıradan bir ölümmüş gibi gösterilip üstü örtülmeye çalışılırken, konuyu gündeme getirmesi üzerine hayatını kaybeden askere “Şehitlik belgesi “ düzenlendiğini belirten Emir, “Şehidin ailesine verdikleri belgede ‘Muhtelif biçimde öldü’ diyor. Bu ne demektir?” dedi.

 

 

Toplantıda Genelkurmay Başkanlığı’nın Korkmaz için düzenlediği Şehitlik Belgesi’ni basın mensuplarına da gösteren ve bir tıp doktoru olarak, bunun ne anlama geldiğini bilmediğini ifade eden CHP’li Emir, “ 22 yaşındaki bir gencin eksi 10 derecelerde, 14-15 saatlik bir görev sonunda yaşamını kaybetmesinin sebebi ‘muhtelif’ olamaz. Bunun sebebi donmadır. Biz daha önce donmaya dönük olarak çeşitli şüphe ve ifadeler olduğunu ve üstünün örtülemeyeceğini söylemiştik. Bir ‘şehitlik’ vererek, normal bir mezarlıktan alıp şehitliğe defnederek bu olayın üstünü örtemezsiniz” dedi.

 

 

Kormaz’ın bir belge ile şehit sayılarak her şeyin hallolmuş gibi bir görüntü çizilmeye çalışıldığını belirten Emir, şehit erin Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili yönergesinin hangi maddesine göre şehit sayıldığını sordu.

Verilen bu belgenin şehit erin statüsünün belirlenmesi ve onur belgesi olmanın dışında şehidin ailesinin mali, sosyal ve hukuki haklarını elde etmesine bir etkisi bulunmadığını ifade eden Emir, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

 

“Bu askerimiz şehit sayıldıysa, ona dönük olarak sosyal güvenlik işlemlerinin yapılmasını bekliyoruz. Bu askerimiz nasıl ölmüştür; İçişleri Bakanlığı’nı bir an evvel bu konuya cevap vermeye davet ediyoruz.”

 

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim mitinglerinde çay dağıtmasına da değindi.

 

 

Çayların parasının nereden geldiğini, Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi yoksa AKP’nin seçim bütçesinden mi karşılandığını soran Emir, “ ‘Bu çayları yapmak için hangi firmayla anlaştınız, sözleşmeniz şartlarınız nedir; ne kadar çay dağıtacaksınız, kaç TL ayırdınız gibi soruların yanıtını bilmek hakkımız değil mi? Kamuoyunu ilgilendirmiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı’nın arka bahçesi mi; istediği gibi kullanabilir mi bütçesini?” diye konuştu.

 

 

CHP’li Emir bu sorulara yanıt verilmediği taktirde çayların bütçesinin 81 milyonun vergileriyle ödendiği sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

 

 

Emir toplantıda ayrıca daha önce gündeme getirdiği Beyaz TV ile ilgili iddialarını da yineledi.

 

 

Beyaz TV’nin FETÖ’nün kiracısı olarak göründüğüne ve ücretsiz ikame ettiğine yönelik iddialara 3 haftadır yanıt alamadığını ifade eden CHP’li Emir, “ Benim bunu dile getirmek, sizin de kamuoyunu ikna etmek gibi bir göreviniz var. TMSF suskun, Başsavcılık suskun, Beyaz TV suskun. Nasıl FETÖ ile mücadele edeceğiz?” dedi.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar