CHP’li Emir: Ayaş’ta ‘evrakta sahtecilik’ suçu mu işlendi?

CHP’li Emir: Ayaş’ta ‘evrakta sahtecilik’ suçu mu işlendi?
7 Nisan 2018 13:43

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Ayaş’ta güneş enerjisi santralı (GES) yaptırmak isteyen biri şahıs diğeri firmanın, imar değişikliği teklifleri sürecinde Belediye’ye yaptığı kuşkulu bağışları Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

CHP’li Emir Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, güneş santrallerinden birinin daha imar değişikliği teklifi verilmeden yapımına başlandığının tespit edildiğini ve her iki güneş santrali için de Belediye’ye 100’er bin lira bağış yapıldığını kaydederek “Alpay Boslu isimli kişi ile ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi’nin inşa etmek istediği güneş enerjisi sistemi (GES) projelerinin imar değişikliklerinin İmar Komisyonu tarafından reddedilip, bu karar daha Belediye Meclisi’nde sonuçlandırılmadan tekrar İmar Komisyonu gündemine getirilmesi yasal mıdır? Yasal değilse bunu gündeme getiren üyeler kimdir? İmar Komisyonu Başkanı Şaban Baysal’ın görüşmelerin bitmesi üzerine komisyondan ayrılmasının ardından iki GES projesine ilişkin imar değişikliğini kabul eden üyeler kimlerdir? Başkanın bulunmadığı bir toplantıda alınan kararda imzası bulunanlar ‘evrakta sahtecilik’ suçunu mu işlemiştir? İmar Komisyonu üyeleri, ‘evrakta sahtecilik’ suçu karşılığında herhangi bir menfaat elde etmiş midir?” diye sordu.

 

Ankara’nın Ayaş ilçesinde iki adet güneş enerji santrali (GES) yapımıyla ilgili yaşananlar, Ayaş Belediye yetkililerini de kapsayan irtikâp ve rüşvet olayına dönüşmüş vaziyettedir. Ankara Batı Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusuna göre, Alpay Boslu isimli kişi Tekel Mahallesi 108 ada 53 parselde, ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirket yetkilileri de Cuma Mahallesi 120 ada 144-145 parsellerde GES yaptırmak için proje hazırlayarak Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’nden imar değişikliği talep edildi. Bunun üzerine konu İmar Komisyonu’na havale edildi. Komisyon, 18 Ocak 2018 tarihinde iki projeyi ilişkin imar değişikliği tekliflerini değerlendirerek, reddetti. Alpay Boslu’nun yapmak istediği GES projesine ilişkin imar değişikliği teklifini, GES projesi sahiplerinin yasalara aykırı Belediye’ye 100.000,00 lira bağış yaptığının ortaya çıkması ve bu nedenle Ayaş kamuoyunda gündeme gelen irtikap ve rüşvet iddialarını gerekçe göstererek reddeden İmar Komisyonu, ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi’nin GES projesine ilişkin imar değişikliği teklifini de aynı gerekçelerin yanı sıra projenin, daha imar değişikliği dolayısıyla da ruhsat verilmeden 5 ay önce başlatılması nedeniyle reddetti. Kararlar, Komisyon’un 5 üyesinden 3’ünün oyuyla yani oyçokluğuyla reddedildi.
Söz konusu projelere ilişkin İmar Komisyonu’nun kararları 7 Şubat 2018 tarihli Belediye Meclisi toplantısında gündeme gelmiş ancak ‘görüşülmesinin ertelenmesi’ kararlaştırılarak, sonraki toplantılara bırakıldı. Belediye Meclisi toplantısından 5 gün sonra (12 Şubat 2018) Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, başka imar değişikliği önerilerinin görüşülmesi için İmar Komisyonu’na çağrı yapmıştır. Komisyon da 15 Şubat 2018 tarihinde toplanmıştır. Komisyon’un,gündemdeki önerileri değerlendirmek üzere yaptığı bu toplantının sonunda bazı üyeler, reddedilen iki GES projesine ilişkin imar değişikliğini tekrar gündeme aldırmak istemiş ancak İmar Komisyonu Başkanı Şaban Baysal, Belediye Meclisi’nin konuyu İmar Komisyonu’na tekrar görüşülmek üzere iade etmediğini belirterek toplantıyı bitirmiştir. Ancak konu Başkan Şaban Baysal’ın toplantıdan ayrılmasının ardından kalan üyeler tarafından, yasal olmayan bir şekilde iki projeye ‘onay’ vererek karara bağlanmıştır.
Ayaş’ta söz konusu iki GES projesine ilişkin yaşananlara ilişkin Ankara Batı Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunulmuş ve Türk Ceza Yasası’nın ‘rüşvet’ ve ‘irtikap’ suçlarını düzenleyen hükümleri çerçevesinde Belediye Başkan Vekili Burhan Demirbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Elveren, Fen İşleri Müdürü Murat Özyön ile Hesap İşleri Müdürü Serpil Dinçer’in cezalandırılması istenmiştir.

 

Bu bağlamda;

1-) Alpay Boslu isimli kişi ile ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirket yetkililerinin Ayaş Belediye sınırları içinde ayrı ayrı inşaat etmek istedikleri güneş enerjisi sistemi (GES) projelerinin imar değişikliği için Ayaş Belediye yetkililerine ‘bağış’ adı altında rüşvet verdiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa, konuyla ilgili idari soruşturma başlatılmış mıdır?

2-) ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi’nin, Ayaş Belediye sınırları içinde yaptırmak istediği güneş enerjisi sistemi (GES) projesini, imar değişikliği teklifi İmar Komisyonu’nun önüne gelmeden 5 ay önce başlattığı doğru mudur? Doğruysa buna hangi yetkili, hangi yasaya dayanarak izin vermiştir? İzin vermediyse ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirket yetkilileri hakkında yasal takibat başlatılmış mıdır?

3-) Alpay Boslu isimli kişi ile ÇİFTAY İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi’nin inşa etmek istediği güneş enerjisi sistemi (GES) projelerinin imar değişikliklerinin İmar Komisyonu tarafından reddedilip, bu karar daha Belediye Meclisi’nde sonuçlandırılmadan tekrar İmar Komisyonu gündemine getirilmesi yasal mıdır? Yasal değilse bunu gündeme getiren üyeler kimdir? İmar Komisyonu Başkanı Şaban Baysal’ın görüşmelerin bitmesi üzerine komisyondan ayrılmasının ardından iki GES projesine ilişkin imar değişikliğini kabul eden üyeler kimlerdir? Başkanın bulunmadığı bir toplantıda alınan kararda imzası bulunanlar ‘evrakta sahtecilik’ suçunu mu işlemiştir? İmar Komisyonu üyeleri, ‘evrakta sahtecilik’ suçu karşılığında herhangi bir menfaat elde etmiş midir?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar