CHP’li Bülbül’den avukatlar için iki teklif!

CHP’li Bülbül’den avukatlar için iki teklif!
26 Kasım 2018 15:15

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Avukatlık Kanunu’nun iki önemli maddesinde değişiklik yapılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

 

 

CHP’li Bülbül’ün tekliflerinden biri ilçelerdeki baro temsilcilerinin atama ile değil seçim yolu ile belirlenmesi. Teklifin gerekçesinde, “Baroların başkanlarını kendilerinin seçebilmesi, onlara anayasa ve kanunlar çerçevesinde tanınmış demokratik bir haktır. Fakat mevcut yasal düzenleme barolara verilen demokratik hakkı, onların ilçe düzeyindeki temsilciliklerine tanımamaktadır” diyen Bülbül, adaletin tesisi için görev yapan bir meslek örgütünde adaletsiz bir uygulamanın bulunmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.
Açılan temsilciliklerde de barolarda olduğu gibi seçim sistemin olması gerektiğini savunan Bülbül’ün kanun teklifi kabul edilirse, ilçelerdeki baro temsilciliklerinde bundan sonra seçim sandıkları kurulacak.
AVUKAT OLMAK İÇİN SINAV ŞARTI

 
Bir diğer düzenleme ise avukatlık mesleğine yeni başlayan genç avukatları ilgilendiriyor. Bülbül, kanunda yer alan avukatlığa kabul şartları arasına “staj sonu yeterlilik sınavında başarılı olmak” hükmünün eklenmesini teklif etti. Bununla avukat adaylarının mesleğe hazır olup olmadıklarının ölçümünün yapılmasının amaçlandığını belirten Bülbül, “Avukatlık mesleği yurttaşlarımızın bilgi birikimine ve uzmanlığına güvenerek vekil tayin ettiği temsiliyettir. Hem hukuk sistemimizin daha akılcı işlemesi hem de yurttaşlarımızın avukatlık mesleğine olan itibarının bir kat artması için avukatların yeterliliği son derece önemlidir. Bu teklifle genç avukat adaylarımız girecekleri yeterlilik sınavıyla mesleğe daha hazır hale geleceklerdir” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar