CHP’li Bülbül: Menderes Havzası’yla ilgili verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi!

CHP’li Bülbül: Menderes Havzası’yla ilgili verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi!
22 Kasım 2018 12:39

CHP’nin Menderes Havzası ile ilgili Meclis’e sunduğu araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

 

 

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün, “Menderes nehrinin kirlenmesine neden olan faktörlerin araştırılması, su kirliliği nedeniyle yetiştirilen tarımsal ürünlerdeki sorunların çiftçiye ve ülkeye verdiği mali zararın belirlenmesi ve şimdiye kadar yaratılan ekolojik hasarın, ekonomik zararın ve sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla yapılacak eylem planlarının oluşturulması” hakkında araştırma komisyonu kurulması için verdiği önerge dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

 
“MENDERES ÖLÜM SAÇIYOR”

 
Önerge sahibi olarak konuşma yapan Bülbül, Büyük Menderes Havzası’nın can damarı olan Menderes nehrinin evsel ve endüstriyel atıklar ile bor içerikli jeotermal kaynak suların reenjekte edilmeden nehre deşarjı ile kirlendiğini belirterek, “Menderes artık hayat vermiyor, zehir ve ölüm saçıyor” dedi.

 
Nehrin suları ile sulanan topraklarda yetişen ürünlerin artık “sağlıklı ürün” vasfını yitirdiğini belirten Bülbül, “Toprağın kirlenmesi bölgede de yaşayan 2 buçuk milyon vatandaşımızı doğrudan, 80 milyon vatandaşımızı ise dolaylı yollardan, tarımsal ürünler aracılığı ile tehdit ediyor. Nitekim Aydın Tabip Odası’nın bölge halkı üzerinde yaptığı araştırmaya göre Menderes bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızda ciddi oranda kanser vakası tespit edildi” ifadelerini kullandı.

 

 

“NARENCİYELERDE YÜKSEK MİKTARDA BOR TESPİT EDİLDİ”

 
Kuyucak ve Nazilli civarlarındaki toplam 22 hektar alandaki narenciye bahçesinde yapılan analizeler sonucu ürünlerde yüksek miktarda bor maddesi tespit edildiğini söyleyen Bülbül, Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın verilerine vurgu yaptı. Buharkent, Nazilli, Kuyucak, İncirliova ve Söke’de yapılan su analizlerinin “düşük kalite” olarak belirlendiğini ifade eden Bülbül, “Bu ölçüdeki sular ‘sulamada kullanılmaz’ tanımıyla literatüre geçmiştir” dedi. Bülbül Önlem alınmaz ise yakın zamanda Söke Ovası’nda da tarım yapılacak toprak kalmayacağı uyarısında bulundu.

 

 
“Havzada yaşayan her canlının, bireyin, topluluğun ve ekonomik birimin öncelikle temiz ve erişilebilir su kaynaklarına ihtiyacı vardır. Bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına yanıt veren bir sistem kurulmalıdır” diyen Bülbül, araştırma önergesinin kabul edilmesini talep etti.
Görüşmelerden sonra araştırma önergesinin oylamasına geçildi. Önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar