CHP’li Balbay: Yüz milyonlarca liralık kaynak belirsiz ellerde

CHP’li Balbay: Yüz milyonlarca liralık kaynak belirsiz ellerde
3 Eylül 2017 09:09

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, “Kurban derilerinin pek çok kesim yerinde izinsiz olarak toplandığını, yüz milyonlarca liralık kaynağın kimlerin cebine gittiğinin belirsiz olduğunu” iddia etti.

 

 

 

Mustafa Balbay yaptığı açıklamada 2013 yılında kurban derilerini toplama yetkisinin THK’nin tekelinden çıkarıldığını ifade ederek şöyle dedi:

 

“Kurban derilerinin bağış olarak toplanması için mülki amirlerden izin almak gerekiyor. Ancak pek çok kesim yerinde sırtına vakıf-dernek yeleği geçiren deri topluyor. Bunun hem maddi hem de sosyal boyutu var. Yüz milyonlarca liralık kaynak söz konusu. Bunun yanında bu kaynağın hangi ellerde toplanacağı da önemli.

 

Adı duyulmamış dernekler ya da devletin eğitim sistemi dışında içeriği denetimsiz olarak eğitim alanında faaliyet gösteren vakıflar kesim yerlerinde cirit atıyor. Konulmuş kurala da uyulmuyor. Endişemiz bu yolla palazlanan dernek ve vakıfların biraz daha güçlenince ‘ben devletim’ demeye cüret etmeleridir. Bunun örneklerini acı biçimde yaşıyoruz.”

 

 

Kaynak: Sözcü

 

 

Yorumlar

Yorumlar