CHP’li Bakan’dan bakanlıklara ‘Twitter ve Facebook’ soruları!

CHP’li Bakan’dan bakanlıklara ‘Twitter ve Facebook’ soruları!
10 Ağustos 2017 09:06

İçişleri Komisyonu Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye tutuklanan bir Allah’ın kulu var mı, yok” açıklamasına sert tepki verdi.

 

 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi de veren Bakan, Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı hakkında işlem yapılanları ve bu işlemlerin detaylarını sordu.

 

 

YALAN SÖYLÜYORLAR, UTANMIYORLAR!

 
Bakan, “Gezi’den bu yana, iktidarın ideolojik ve politik söylemlerinde bir aparat olan ‘yalan’ artık söylemlerin ana enstrumanı halini aldı. Kabataş’ta üstleri çıplak, deri pantolonlu, elleri eldivenli bir grup erkek bebekli bir kadına saldırmıştı. Camide içki içmişlerdi, üstelik görüntülerini de yayınlayacaklardı. Görüntülerin yayınlanacağı kaç Cuma geçti sayamadık. Tutuklu gazeteci yok diyorlar, 150 gazeteci tutuklu. İfade özgürlüğü var diyorlar, Erdoğan’ı eleştiren herkesi ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutukluyorlar. Ama muktedir çıkıyor, toplumun yarısına ‘Bunlar terörist, bunlar ateist, bunlar hain’ diye hakaretler yağdırınca ifade özgürlüğü deniyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin internet yayın yönetmeni Oğuz Güven, kelime eksikliğinden 52. saniyede sildirdiği tweetten 32 gün tutuklu kaldı, mahkemesi sürüyor. Erdoğan’a çay vermeyeceğini söyleyen çaycı tutuklandı. Ahmet Şık, Hüsnü Mahalli, Piyanist Dengin Ceyhan, Parti Meclisi Üyemiz Sera Kadıgil attıkları twetlerden gözaltına alındı, tutuklandı. Devlet erkanı tüm Türkiye ve dünyanın gözü önünde yalan söylüyor, utanmıyorlar da. Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmedik bir politika. Tabii adına politika derseniz” diye konuştu.

 

 

CHP’Lİ BAKAN ADALET BAKANLIĞI’NA ŞU SORULARI SORDU:
1 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı hakkında dava açılan kaç kişi vardır? Bu davaların kaçı sonuçlanmıştır? Kaçı halen devam etmektedir?
2 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı hakkında dava açılanlar Türk Ceza Kanununun hangi maddeleri kapsamında suçlanmaktadır?
3 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı tutuklu yargılanan kaç kişi, tutuksuz yargılanan kaç kişi vardır?
4 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı yargılanıp hüküm giyen kaç kişi vardır?

 

 

CHP’Lİ BAKAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ŞU SORULARI SORDU:
1 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı kaç kişi gözaltına alınmıştır?
2 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı gözaltına alınanların kaçı serbest bırakılmış, kaçı tutuklanmıştır? Serbest bırakılanların ise kaçı adli kontrolle serbest bırakılmıştır?
3 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı gözaltına alınanlar hangi gerekçelerle gözaltına alınmıştır?
4 – Haziran 2013 – Ağustos 2017 tarihleri arasında sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) yaptıkları paylaşımdan dolayı soruşturmaları ve adli süreçleri devam eden kaç kişi vardır?

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar