CHP’li Akkaya işverene seçim kıyağı genelgesini TBMM’de gündeme getirdi!

CHP’li Akkaya işverene seçim kıyağı genelgesini TBMM’de gündeme getirdi!
3 Mayıs 2018 09:08

CHP’li Akkaya; “İş teftiş Kurulu’nun 26.04.2018 tarihli genelgesinde belirtilen “Mayıs ve Haziran 2018 aylarında iş teftişi yapılmasın” talimatı ile “Seçime Gidiyoruz; İşverenlerimiz Rahatsız Edilmesin” emri verilmiştir. ”

 

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada; İş Teftiş Kurulu’nun yayınladığı bir genelge ile seçim hazırlıkları evresinde işverenlere teftiş yapılmaması talimatının verildiğini ifade etti.

 

Akkaya ayrıca çalışma hayatının en büyük sorunu olan iş cinayetlerine de değinerek; iş cinayetlerinin sadece kanunları çıkartma ile değil; aynı zamanda bunları uygulayarak önlenebileceğini söyledi.

 

 

“Sadece kanun çıkartmakla iş güvenliği sağlanmaz; kanunu uygulamak da gerekir!”

 

 

AKP hükümetinin iktidara geldiği günden bugüne iş cinayetleri sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 20 binlere yaklaştığını belirten Akkaya; iş cinayetlerini önlemek için çıkartılan kanunların aynı zamanda uygulanması gerektiğini vurguladı.

6331 sayılı İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Kanunu’nun en önemli maddelerinin sürekli olarak uygulanmasının ertelendiğini söyleyen Akkaya; bu ertelemeleri tek tek sıralayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

6331 İş sağlığı ve İş güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012’de çıktı. Ancak bu kanunun çok önemli maddelerinden 2014’te yürürlüğe girecek olan 50’den az işçi çalıştıran işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü önce; 1 Temmuz 2016’ya; sonra 1 Temmuz 2017’ye; daha sonra da 1 Temmuz 2020’ye ertelendi. Kanun çıkarttım diyerek övünmek çok kolay; ama uygulama olmadıktan sonra kanunu çıkartmanın ne anlamı var?

 

 

“Seçime gidiyoruz; işverenleri rahatsız etmeyin!”

 

 

18 Nisan’da AKP Genel Başkanı’nın açıklaması ile 24 Haziran’da erken genel seçimin startının verildiğini belirten Akkaya; bundan tam 8 gün sonra İş Teftiş Kurulu’nıun yayınladığı genelgenin son derece çarpıcı olduğunu vurguladı.

Genelge konusunun “teftiş programlarının revize edilmesi” olduğunu belirten Akkaya; konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“24 Haziran’da yeni bir seçime giriyoruz. Ne zaman seçim kararı verildi? 18 Nisan’da…İşte tam bu karardan 8 gün sonra İş teftiş Kurulu; 26.04.2018 tarihli bir genelge yayınlıyor. Bu genelgenin konusu ise teftiş programlarının revize edilmesidir.

Peki bu İş teftiş Kurulu’nun yayınladığı genelge ne diyor? “Mayıs ve Haziran aylarında iş teftişi yapmayın; programlanan teftişler de iptal edilmiştir” diyor. Bunun; “ seçime gidiyoruz; işverenlerimizi rahatsız etmeyin” demekten başka bir anlamı yoktur.”

 

 

“YSK’nın seçim yasakları kararı adil değil!”

 

 

Yüksek Seçim Kurulunun seçim yasaklarıyla ilgili aldığı kararı eleştiren Akkaya; seçim yasakları kapsamına devlet memurları, Bakanlar, Milletvekilleri ve Başbakan dahil edilirken; Cumhurbaşkanı’nın bundan muaf tutulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Akkaya konuyla ilgili olarak; “Cumhurbaşkanı devletin uçağıyla, arabasıyla gidecek kampanya yapacak, karşısındaki cumhurbaşkanı adayları bunlardan yararlanamayacak ve siz de buna “Adil bir seçim” diyeceksiniz; dünyayı bize güldürüyorsunuz. Yapmayın, etmeyin; bizi elaleme rezil etmeyin. ”değerlendirmelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar