CHP’den yeni bütçe çağrısı!

CHP’den yeni bütçe çağrısı!
27 Mayıs 2020 13:50

Meclis’in açılmasıyla yeni bir bütçenin TBMM gündemine getirilmesini isteyen CHP’li Öztrak, “Mevcut kriz ciddi bir ekonomik buhrana dönüştü” derken HDP’li Paylan ise “Yurttaşlara ek gelir desteği sağlanmalı” diye konuştu

 

 

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre muhalefet, salgın hastalığın yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla 2020 yılı bütçesinin yeniden ele alınmasını istedi. CHP yeni bir bütçe yapılması için çağrıda bulunurken HDP ise TBMM’ye kanun teklifi sundu.

 

 

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Mevcut kriz,ciddi bir ekonomik buhrana dönüştü” dedi. Krizin ilk anından itibaren işi, işçiyi ve vatandaşı korumaya yönelik tedbirler önerdiklerini söyleyen Öztrak, BirGün’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Salgınla beraber küresel arz ve talebin çökmesi ekonomiyi krize soktu. Milleti salgına ezdirmeyecek yeni bir bütçeye, belirsizliği ortadan kaldıracak ve ufuk verecek yeni bir programa ihtiyacımız var. Saray, ekonomik buhranı yönetmeyi bıraktı, algıyı yönetmekle uğraştı. Önce 100 milyar TL’lik bir destek paketi açıkladılar. Millette, ‘Evde oturun’ dedikleri zamanda, vatandaşın uçamadığı uçak biletlerinde KDV’yi indirdiler. Baktılar olmadı paketi şişirmeye başladılar. 200 milyar, 240 milyar yetmedi bir de ‘çarpan etkisi’ dediler, 640 milyar TL’ye kadar çıktılar. Ancak bu krizin öncekilerden farklı olduğunu göremediler yine paketi borçla şişirdiler.”

 

 

PARAYI YANDAŞA KULLANDILAR

 

 

“Ekonomi bir tercih ve bu tercihlere uygun kaynak tahsisi meselesidir. Sadece bu yılın ilk üç ayında toplanan vergileri, alınan iç ve dış borçları, Merkez Bankası’nın karından aktarılan parayı, Merkez Bankası matbaasının bastığı parayı ve satılan net döviz rezervlerini hesap ettiğimizde 550 milyar TL’ye yakın bir paranın Saray’ın elinden geçtiği anlaşılıyor. Bunun yanında İşsizlik Fonu kasasındaki 132 milyar TL var. Bunca paraya rağmen millete beş maske dağıtmayı beceremediler. Yani ülkemizin asıl sorunu paranın yokluğu değil, parayı sadece yandaşları için kullanan bir iktidarın varlığıdır.”

 

 

ORTAK AKIL

 

 

“Yeni bir program ve yeni bir bütçe şarttır. Bunu yaparken ‘ortak aklı kullanın’ diyoruz. ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’i derhal toplayın. Adil bir ekonomik programı toplumun tüm kesimlerinin rızasıyla oluşturun. Harcama öncelikleri, yeni durumun gereklerine ve vatandaşın ihtiyaçlarına göre belirlenmiş yeni bir bütçe yapın.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar