CHP’de yeni yapılanma: Sokak örgütlenmesi!

CHP’de yeni yapılanma: Sokak örgütlenmesi!
8 Kasım 2018 10:18

CHP yaklaşan yerel seçimlere yönelik “seçmeni ikna” çalışmaları için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla “Sokak Örgütlenmesi” adıyla yeni bir yapı oluşturuldu. Yeni modelin sloganı ise “Komşunu Tanı, Onu Dinle ve Bir İyilik Yap” olarak belirlendi…

 

Şevket Yaman / Milliyet

 

CHP yönetimi, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimlerinde oy kullancak seçmenin, CHP’yi tanımasını ve oy vermesini sağlamak amacıyla yeni bir örgütlenme modelini hayata geçirdi. Alınan bilgilere göre yeni model, CHP Parti Okulu, Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlandı.

 

 

MYK’ya sunuldu

 

 

Modelin detaylı sunumu geçen pazartesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı tarafından yapıldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, “Sokak Örgütlenmesi” adı verilen yeni modelin sunumunda, yapılması planlanan çalışmalar özetle şöyle anlatıldı:

 

400 seçmenlik alan

 

– “Sokak Örgütlenmesi” projesine göre, ilçelerdeki bütün mahalleler ayrı ayrı örgütlenecek ve birbirine yakın sokakları içine alan ve her biri yaklaşık 400 seçmenden oluşan “öbekler” (coğrafi örgütlenme birimleri) oluşturulacak.

– Belirlenecek öbeklerde yaşayan seçmenle sadece seçim zamanı değil, sürekli iletişim kurmak üzere öbek sorumluları atandı ve atanmaya devam edilecek. Sokak çalışmaları genel merkez tarafından da adım adım takip edilecek.

‘Sempati, güven, destek’

 

– Sokak örgütlenmesi ile seçmenler ev/iş yerinde “Komşunu Tanı, Onu Dinle ve Bir İyilik Yap” mantığıyla ziyaret edilecek, dertlerine derman aranacak. CHP, bu örgütlenme ve çalışma modeliyle seçmenin önce sempatisini sonra güvenini ve en sonunda da desteğini kazanmaya çalışacak.

– Sokak örgütlenmesi projesini bilişim altyapısıyla desteklenecek. Öbek sorumluları, parti okulu tarafından eğitildikten sonra, yaptıkları saha çalışmaları sistematik şekilde denetlenecek. Bu çalışma, sadece yerel seçimlerle sınırlı kalmayacak, partinin tüm çalışmaları bu modele göre yapılacak.

 

50 İLDE BAŞLATILDI

 

Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada projenin, CHP’nin yerel seçimlerde kazanmaya çok yakın olduğu ilçelerden başlatıldığını ve örgütler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını belirtti. Atıcı, “Sokak Örgütlenmesi modeli şu ana kadar 50’yi aşkın ilde başlatıldı. Projenin kasım ayı sonuna kadar tüm yurtta uygulanmasını hedefliyoruz. Bu projeyle seçmenin desteğini almaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 

‘CHP’ye yepyeni bir ufuk’

 

 

CHP’nin daha önce “sandık örgütlenmesi” modelini kullandığını ancak değişen koşullar nedeniyle bu uygulamadan vazgeçmek zorunda kaldıklarını anlatan Atıcı şöyle devam etti: “Sandıklarda oy kullanan seçmenler üzerinden örgütleniyorduk ve görevli ataması yapıyorduk. Ancak, AKP, bu çalışmamızı gördü ve sandık sisteminde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle aynı evde oturan kişiler bile başka sandıklara atandı. Böylece bizim sandıklarda oy kullanan seçmene ulaşmamız zorlaştırıldı. Biz de 24 Haziran’dan bir hafta sonra sokak örgütlenmesi için çalışmaya başladık. Öyle bir proje oluşturduk ki CHP var olduğu süre boyunca bu örgütlenme modelini kullanabilecek. CHP’ye yepyeni bir ufuk açtık ve örgütlenme işini en tabana kadar indirdik. Bütün Türkiye’yi öbek öbek örgütlüyoruz.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar