CHP’de olağanüstü kurultay talebi rafa mı kalkıyor?

CHP’de olağanüstü kurultay talebi rafa mı kalkıyor?
18 Mayıs 2017 09:49

CHP’de bazı milletvekillerinin yaptığı olağanüstü kurultay talebinin rafa kalkacağı belirtiliyor. Milliyet’in aldığı bilgilere göre, Muharrem İnce’ye destek veren milletvekili ve delegelerin önemli bir bölümünün, “Olağan takvim başladı, olağanüstü kongreyi zorlamak, imza toplamaya girişmek partiye zarar verecektir” önerisini dile getirdiği, İnce’nin bu öneriyi dikkate alarak yeni karar vereceği belirtiliyor.

 

 

 

Meriç Tafolar / Milliyet

 

 

CHP’de parti içi tartışmalar ışığında, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin de başını çektiği 13 milletvekili ve bazı eski milletvekilleri olağanüstü kurultay talep etmiş, bu konuda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu göreve çağırmıştı. Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK’dan olağan kongre takviminin ilan edilmesi kararı, olağanüstü kurultay çağrılarına yanıt vermeyeceği biçiminde yorumlanmıştı. MYK’da onaylanan kongre takvimi kapsamında 22 Mayıs’ta seçmen kütük bilgilerinin güncellenmesine başlanacak, 3 Temmuz’da üye çizelgeleri askıya çıkarılacak, 19 Ağustos’ta muhtarlık bölgesi delegeleri ve parti içi önseçmen seçimleri başlayacak. İlçe kongrelerinin 23 Eylül’de, il kongrelerinin ise 6 Kasım’da başlanacağı belirtilen takvimde, Olağan Kurultay’ın gününe kongreler bittikten sonra Parti Meclisi’nin karar vereceği belirtiliyor.

 

 

Yeni karar bekleniyor

 

 
Alınan bilgilere göre olağan kongrenin takviminin ilan edilmesiyle İnce’yle birlikte olağanüstü kurultay çağrısı yapan milletvekillerinin bir bölümü ve delegelerin bazıları, “Olağan takvim başladı, olağanüstü kongreyi zorlamak, imza toplamaya girişmek partiye zarar verecektir, Ocak 2018 Kurultayı’na hazırlanalım” önerisini dile getirirken, imza toplama girişimi yapılırsa, imza vermeyeceklerini de ifade ediyor. Parti kulislerinde İnce’nin bu öneriyi dikkate alarak yeni bir karar vereceği belirtiliyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar