CHP’de ‘Olağanüstü Kurultay’ çağrı metnini Gaye Usluer okudu!

CHP’de ‘Olağanüstü Kurultay’ çağrı metnini Gaye Usluer okudu!
16 Temmuz 2018 12:04

CHP’de genel başkan değişimi isteyen partililer, olağanüstü kurultay toplanması amacıyla imza toplamaya başladı.

 

 

CHP’li olağanüstü kurultay süreci için düğmeye bastı. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün beraberinde parti kurullarından 5 kişi ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

 

Olağanüstü seçimli kurultay yapılması çağrı metnini CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer okudu. Sokrates’in “Bir şeyler değiştirmek isteyen insan, önce kendinden başlamalıdır” sözüyle metni okumaya başlayan Usluer, “Biz de önce öz eleştiri verelim” dedi, şunları söyledi:

 

 

CUMHURİYETİ LAYIKIYLA SAVUNAMADIK: Etkili bir muhalefet yapabilmiş olsaydık bugün sizlere bu çağrıyı yapmak zorunda kalmayacaktık. Göz göre göre gelen tek adam rejimine karşı Cumhuriyeti layıkıyla savunamadık. Cumhuriyet mitinglerini, Gezi eylemlerini, referandum kampanyasını ve Adalet Yürüyüşünü iktidar yürüyüşüne dönüştüremedik.

 

 

AYNI YÖNTEMLE FARKLI SONUÇ ALAMIYORUZ: Yüzü otoriteye, adaletsizliğe, eşitsizliğe dönük bu rejimi değiştirmenin yolu, demokrasiye inanan milyonların desteğini alarak, önümüzdeki yerel seçimlerde partimizi başta büyük şehirler olmak üzere an fazla sayıda yerel yönetimlerde iktidara taşımaktan geçer. İşte bu nedenle tam da şimdi değişim zamanıdır. Bu değişim artık zorunludur ve önce kendi içimizde başlatmalıyız bu değişimi. Çünkü tam 9 seçimdir aynı yöntemleri uygulayarak farklı sonuçlar alınamayacağını yaşayarak gördük.

 

 

KILIÇDAROĞLU SİYASİ ÖMRÜNÜ TAMAMLADI: 9 seçim kaybeden ve yaşanan yenilgilerde sorumluluk almaktan imtina eden partimizin genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve onun belirlediği yönetim anlayışı siyasi ömrünü tamamlamıştır. Artık müzik değişti, ayak da değişmek zorunda. Hiçbir şey olmamış gibi aynı siyaset anlayışı ile devam edemeyiz.

 

 

SAĞA YASLANARAK BÜYÜME HAYALLERİ TERK EDİLMELİ: Mesele kimin yöneteceği değil nasıl yönetileceğidir. İktidar deyince parti içi iktidarı anlayan zihniyetten bir an önce kurtulmamızın yolu, bakış açımızı da siyaset yapma biçimimizi de değiştirmekten geçer. Ürkek ve savunma odaklı bir çizgiyle, merkeze ve sağa yaslanarak büyüme hayallerini terk etmek zorundayız. Başka yolu yok! Partimizin asıl sorunu kimin genel başkan olacağı değil, hangi kadrolarla ve hangi yönetim anlayışıyla partimizi iktidara taşıyacağıdır.

 

 

TÜZÜK DEĞİŞMELİ: Tüm yetkileri tek başına eline alan tek adam rejimine karşıyız! Partimizin en önemli organı PM’yi etkisiz hale getiren, MYK’yı sıradanlaştıran, üyenin yönetim sürecine katılımını engelleyen hatta mahalle delegeliğinden başlayarak üyemizi kendi aralarında kamplaştıran mevcut tüzük değiştirilmelidir.

 

 

DEĞİŞİM VE UMUT KURULTAYI: Cesaretimizi halkın değişim talebinden alıyoruz. Bizler artık yeter diyoruz. Partimizin ve ülkemizin huzuru için partimizi olağanüstü kurultaya, Değişim ve Umut Kurultayı’na çağırıyoruz.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar