CHP’de Kılıçdaroğlu karşıtlarını sindirme harekatı!

CHP’de Kılıçdaroğlu karşıtlarını sindirme harekatı!
5 Aralık 2017 12:01

Kadıköy ve Bahçelievler kazan kaldırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul il ve ilçe olağan kongre süreçlerini durdurdu. İstanbul CHP’de muhalif avı başladı.

 

 

 

ÖNEMLİ İLLER CHP YÖNETİMİNİ BELİRLEYECEK

 

 

CHP’de, 36. Olağan Kurultayı öncesi il ve ilçe kongreleri düzenleniyor. Bu kongreler 3-4 Şubat 2018’de Ankara’da yapılacak kurultayı etkileyecek.

Bugüne kadar 8 il ve 300’e yakın ilçe kongresini gerçekleştiren partide “yönetimi belirleyecek” kadar önemli illere ise henüz sıra gelmedi.

CHP teşkilatlarındaki partililer gergin. Neredeyse her kongrede yumruklar havada uçuşuyor.

 

 

KILIÇDAROĞLU İSTANBUL’DAKİ SÜRECE MÜDAHALE ETTİ

 

 

Yaklaşık 200 kurultay delegesi bulunan İstanbul kongre süreci, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla durduruldu.

 

 

KURULTAYA KISA SÜRE KALA KILIÇDAROĞLU’NUN KARŞISINA ADAY ÇIKACAK

 

 

Şu ana kadar 36. Olağan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı bir aday ismi dillendirilmese de söz konusu “muhalif kesimin” delegelerle güç kazanması halinde kurultaya kısa bir süre kala harekete geçebileceği aktarılıyor.

 

2
İSYAN BAYRAĞINI KADIKÖY VE BAHÇELİEVLER AÇTI

 

 

CHP yönetiminin yaptığı araştırmada ise Kılıçdaroğlu’na karşı delege yazımının yapıldığı ilçelerin Kadıköy ve Bahçelievler olduğu ortaya çıktı.

Parti yönetimi bu iki ilçedeki sorunu “delege yazımı” olarak değil de ilçe yöneticileri arasındaki tartışmalar olarak aktarsa da gerçek nedenin delegeler olduğu biliniyor.

 

 

Kısa bir süre kalması nedeniyle CHP yönetiminin bu iki ilçe kongresini kurultay sonrası yapılmak üzere iptal ederek, diğer ilçelerde süreci devam ettireceği belirtiliyor.

Kadıköy ve Bahçelievler’de yaşananlar nedeniyle bundan sonraki dönemde parti yönetiminin süreci dikkatle izleyeceği ve listeleri kendinin oluşturacağı ifade ediliyor.

 

 

CHP Genel Başkanı’nın “delege yazımını” bu kadar sıkı tutmasının en önemli nedeni ise Eylül 2014’te yapılan 18. Olağanüstü Kurultay’da yaşananlar.

 

Bu kurultayda Muharrem İnce’yle yarışan Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden Genel Başkan seçilmişti ancak büyük bir sürpriz yaşanmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’na 740 oy çıkarken, İnce ise 415 oy almıştı.

 

 

Burada önemli olan ise aday gösterilirken verilen imza sayısı. CHP tüzüğüne göre toplam delege sayısının yüzde 10’u bir kişiyi aday göstermek için yetiyor.

CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla Genel Başkan adayı olmuştu.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy sayısı, kendisine genel başkan adaylığı için verilen imza sayısının ise çok altında kalmıştı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar