CHP YSK temsilcisi Yakupoğlu: Derler ki; YSK, erkeği kadın, kadını erkek yapmak dışında her şeyi yapabilir!

CHP YSK temsilcisi Yakupoğlu: Derler ki; YSK, erkeği kadın, kadını erkek yapmak dışında her şeyi yapabilir!
12 Haziran 2019 09:23

YSK, soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanlarına 23 Haziran’da da görev verilmesiyle ilgili AKP’nin itirazını hakimlerle ilgili idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK’da olduğu için reddetti.

 

 

 

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep Özel, YSK’nın 31 Mayıs 2019 tarihinde Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve müdürünün başvurusu üzerine aldığı “Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları 23 Haziran’da da görev yapacak” kararına itiraz etti.

YSK, itirazı hakimlerle ilgili idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) olduğu için reddetti.

 

11 Haziran’daki toplantıda itirazı görüşen YSK, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK’da, diğer ilgililer hakkında ise YSK Başkanı’nında olduğu için YSK tarafından yapılacak bir işlem veya alınacak bir karar olmadığına hükmetti.

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu kararla ilgili, “Derler ki; YSK, erkeği kadın, kadını erkek yapmak dışında her şeyi yapabilir. Zira Anayasamızın 79. maddesi uyarınca kararlarına herkes uyar” dedi.

 

Yakpoğlu şunları kaydetti:

 
YSK, AK Parti temsilcisi sayın Recep Özel ‘in, 31 Mayıs 2019 tarihinde 8 YSK Üyesi ile alınan; Şişli ilçe seçim kurulu başkanı ve müdürünün talep dilekçeleri üzerine yapılacak bir işlem olmadığına dair verilen kararına yaptığı itirazı görüşerek, karar verdi.
Sayın Recep Özel, 6 Mayıs’ta İBB seçiminin iptaline sebep oldukları YSK tarafından kabul edildildiği karar altına alınan ilçe seçim kurulu başkanları hakimlerin geçici olarak görevlerinden uzaklaştırılmalarını ve İlçe seçim kurulu müdürlerinin ise değiştirilmelerini talep etmişti.
YSK önce 6 Mayıs iptal kararı uyarınca İstanbul 39 ilçe 76 ilçe seçim kurulu başkanı ve üyeleri(memur ve siyasi partili üyeler) ile ilçe seçim kurulu müdürleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve soruşturma başlayarak,ifadeler alındı.
YSK, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında savcılık soruşturması yspılamıyacağının farkına varınca; suç duyurusunu, işlemsiz olarak geri çekti.
2802 Sayılı Kanunun 86.maddesine göre bu kez suç duyurusunu 31 Mayıs 2019 tarihli yazı ile hakim,seçim kurulu üyeleri ve müdürleri için HSK ‘ya yaptı.
YSK Başkanı Sayın Sadi Güven ise Yasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak; ilk kez olan bir geceyarısı kararı ile İstanbul ‘da görev yapan 13 ilçe seçim kurulu müdürlerini civar illerde ilçe müdür yardımcısı sıfatıyla geçici olarak görevlendirdi. Bu müdürler, İstanbul seçiminden sonra müdür olarak İstanbul ‘daki görevlerine devam edecekler. Şişli ilçe seçim kurulu müdürü de uzaklaştırıldı. Buradaki takdir, yasa gereği YSK Başkanındadır.
YSK, AK Parti YSK Temsilcisi sayın Recep Özel ‘in itirazı üzerine 11 Haziranda ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK ‘da, diğer ilgililer hakkında ise YSK Başkanı ‘nında olduğundan, Yüksek Seçim Kurulunca yapılacak bir işlem veya alınacak bir karar olmadığına karar verildi.

Derler ki; YSK, erkeği kadın, kadını erkek yapmak dışında her şeyi yapabilir. Zira Anayasamızın 79.maddesi uyarınca kararlarına herkes uyar.

NE OLMUŞTU?

 

 

YSK’nın “Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları 23 Haziran’da da görev yapacak” kararının tepki yaratması üzerine YSK Başkanı Sadi Güven yasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak İstanbul’da görev yapan 13 ilçe seçim kurulu müdürünü geçici olarak çevre illerde görevlendirdi. Bu müdürler, İstanbul seçiminden sonra müdür olarak İstanbul’daki görevlerine devam edecekler. Bu kararla YSK’ya başvuru yapan Şişli İlçe Seçim Kurulu müdürü de uzaklaştırıldı.

Ancak seçim kurulu başkanı olan hakimlerle ilgili YSK’nın bir yetkisi bulunmuyor. 2802 Sayılı Kanunun 86. maddesine göre hakimlerle ilgili 31 Mayıs 2019 tarihli yazı ile HSK’ya başvuru yapıldı.

 

1

Yorumlar

Yorumlar