CHP PM üyesi Usluer hakim karşısına çıktı! Usluer: Hedef alınan CHP’nin kurumsal yapısıdır

CHP PM üyesi Usluer hakim karşısına çıktı! Usluer: Hedef alınan CHP’nin kurumsal yapısıdır
14 Kasım 2019 12:54

CHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin Parti Meclisi (PM) üyesi 60 kişi hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla davalar açıldı. Hakkında dava açılanlar PM üyelerinden Mehmet Tüm’ün ardından bugün de Gaye Usluer Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

 

 

Cumhurbaşkanlığı avukatları PM bildirgesinde kullanılan “Saray” ifadesinin, Cumhurbaşkanı’nı kastettiğinin açık olduğunu savundu. Usluer’in avukatı İlhan Cihaner ise “Saray ifadesinin doğrudan Cumhurbaşkanı olarak anlaşıldığının kabul edilmesi tek adam sisteminin en açık göstergesidir” dedi. Avukatlar, Usluer’in davaya konu olan olayın yaşandığı tarihte milletvekili olduğunu o nedenle mahkemenin görev alanına girmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı ise PM bildirgesine imza atıp da haklarında dava açılan diğer CHP’lilerin dosyalarının savcılıktan talep edilmesine, görevsizlik yönündeki taleple ilgili kararın daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 20 Şubat’a ertelendi.

 

 

SUSMAYACAĞIZ

 

 

Duruşma sonrası Birgün’e konuşan Usluer, “Buradaki hedef kişisel olarak bizler gibi görünse de bu kişilerin davası değil, burada hedef alınan CHP’nin kurumsal yapısıdır. CHP’nin muhalefet etmesi, CHP bünyesinde konuşan kişiler susturulmaya çalışılmaktadır. Burada siyasetçinin sesini kısmak amaçlanmaktadır. Önümüzdeki süreçte yargının tecelli edeceğine inanıyoruz. Konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Susarsak onaylamış oluruz. Susmayacağız, görevimiz konuşmak” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar