‘CHP ile İYİ Parti arasındaki oy geçişkenliği’ araştırması!

‘CHP ile İYİ Parti arasındaki oy geçişkenliği’ araştırması!
19 Kasım 2018 12:10

CHP’nin abonesi olduğu bir araştırma şirketinin, Türkiye genelini kapsayan araştırması, CHP ile İYİ Parti arasındaki oy geçişkenliğini somut verilerle ortaya koydu.

 

 

Şevket Yaman / Milliyet

 

 

Araştırmaya göre, CHP seçmeninin ikinci parti tercihinde ilk sırayı İYİ Parti aldı. CHP tabanının yüzde 36’sı ikinci parti olarak İYİ Parti’yi, yüzde 11’i ise HDP’yi dile getirdi. İYİ Partililerin yüzde 23,4’ü ise kendi partisi dışında CHP’ye oy verebileceğini aktardı. İYİ Parti tabanının yüzde 15’i ise ikinci tercih olarak MHP’ye yönelebileceğini kaydetti.

 

CHP oylarında artış oldu

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti ile işbirliği hamlesinde bu ve benzeri araştırmaların etkili olduğu öğrenildi. CHP yönetimi, yaklaşan yerel seçimlere yönelik kamuoyu araştırmalarını hızlandırdı. Bu çerçevede, özel bir şirkete yaptırılan anketin sonuçları geçen günlerde parti genel merkezine ulaştı.

Milliyet’in edindiği bilgilere göre ankette, CHP’nin 24 Haziran’daki oy oranının son dönemde arttığı görüldü. Buna göre, 24 Haziran’da yüzde 22,6 seviyesinde kalan CHP oyu kararsız olduğunu belirten seçmenler tüm partilere dağıtıldığında, yüzde 25.4 oranına yükseldi. 24 Haziran’da Millet İttifakı içinde yer aldığı için baraj sorunu bulunmayan ve yüzde 9,9 oranında kalan İYİ Parti’nin oyunun ise 9,2 seviyesine düştüğü ankete yansıdı.

 

http://www.milliyet.com.tr/chp-yi-ittifaka-zorlayan-anket-siyaset-2780262/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar