CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemi!

CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemi!
7 Ağustos 2018 08:20

CHP Genel Merkezi önünde kurultay delegeleri,milletvekilleri ve il başkanlarının katılımıyla oturma eylemi başladı.Doğal delegeler hariç (Milletvekilleri ) 1040 Kurultay Delegesinin %61 i yani 630 ü imza vermiş olmasına rağmen, Genel Merkez sessizliğini korumaya devam ediyor..
Dün saat 10:30 itibariyle kurultay delegeleri,milletvekilleri ve il başkanlarının da olduğu grup CHP önünde oturma eylemi başlattı. Salı günü açıklamalarının olacağı oturma eyleminin süresi sınırlanmadı..

 

Ankara delegeleri Mahmut Celal Ünsal, Selçuk Karadag, Bitlis delegesi Veysi Uyanık, Samsun delegesi Necile Çokay da CHP Genel Merkezi önündeki oturma eyleme katılan isimler arasında.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ( CHP ) kurultaya gidilmesi için imza veren delegeler, CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemi başlattı. CHP Bitlis kurultay Delegesi Veysi Uyanık, Genel Merkez’in “yeterli imza toplanmadı” açıklamasına tepki göstererek, “İYİ Parti’ye grup kurmaları için 15 tane milletvekili veren Genel Başkanımız, burada 3-5-10 delegenin lafını yaparsa, takdirini kamuoyuna ve bu partiye gönül veren yoldaşlarımıza bırakıyoruz” dedi.

CHP’de olağanüstü kurultay talebiyle verilen imzaları inceleyen Genel Merkez, imza sayısına ilişkin nihai kararını bugün açıklayacak. Öte yandan kurultay için imza veren delegeler, Genel Merkez önünde oturma eylemi başlattı. Samsun kurultay Delegesi Fatma Necile Çokay, önceki kurultayda Muharrem İnce’ye imza verdiğini belirterek, şu anda da İnce’nin arkasında olduğunu ve olağanüstü kurultay için imza verdiğini söyledi. Çokay, tüm vatanseverleri imzalarına sahip çıkmaya davet ettiğini vurguladı.

 “Korkunun ecele faydası yok”

CHP Bitlis kurultay Delegesi Veysi Uyanık, kurultay için vermiş oldukları imzalarına sahip çıkmak için oturma eylemi başlattıklarını dile getirerek, “kalelerini” alana kadar bu mücadeleye devam edeceklerine dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Neden kurultaya gitmek istemediği” sorulan Uyanık, “Korkunun ecele faydası yok. Genel Başkanımıza kalmış olsa, kurultaya giderdi. Ama Genel Başkanımızın etrafını saran bazı koltuk sevdalısı arkadaşların, Genel Başkanımızın bu kararı vermesini direttiğini görüyoruz” diye konuştu.

 “Mahkemeye gideceğim, demokratik haklarımı sonuna kadar koruyacağım”

Genel Merkez’in ” kurultay için yeterli sayı yok” açıklamasını yapması durumunda bunu mahkemeye taşıyıp taşımayacağı sorulan Uyanık, “Ben bir kurultay delegesi olarak bütün kanuni haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Ben mahkemeye gideceğim, demokratik haklarımı sonuna kadar koruyacağım” şeklinde konuştu.

Muhaliflerden İYİ Parti göndermesi

Uyanık, “Genel Başkan Yardımcımız Muharrem Erkek, ilk gün ‘604’ü getirin hemen olağanüstü kurultayı toplayalım’ demişti. Biz kendisine 630 imza teslim ettik. Diyelim ki bizim 15 imzamız eksik. İYİ Parti’ye grup kurmaları için 15 tane milletvekili veren Genel Başkanımız, burada 3-5-10 delegenin lafını yaparsa taktirini kamuoyuna ve bu partiye gönül veren yoldaşlarımıza bırakıyoruz” dedi.

CHP Ankara kurultay Delegesi Mahmut Celal Ünsal, oturma eylemlerinin bir taşkınlık olmadığını, sadece demokratik bir tepki olduğunu söyledi. Ünsal, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 70 yıl önce çok partili hayata geçen İsmet İnönü, kaybettiği seçimlerden sonra ‘ben kaybettim ama demokrasi kazandı’ diyebilen bir liderimizdi. Bugün de ‘hak, hukuk adalet’ diyerek 450 kilometre yürüyen Genel Başkanımızın kurultaydan kaçabileceğine veya türlü bahanelerle kurultayı yapmayacağını tahmin etmiyorum. Demokrasiye inanan CHP ‘nin Genel Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, kurultay kararını bugün verecektir.”

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır da oturma eylemine destek veren isimlerden.

80 yaşındaki bir amca da CHP Genel Merkezi önünde  il başkanları ve delegelerle eyleme katılıyor.

 

1

 

a6 a5 a4 a3 a2 a1

6

 

 

23

22

23

11

1 2 3

1 2 3 4

 

index

1

 

1111

1047327_cover_rect

İrade grubunun oturma eylemi için yaptığı çağrı:

 

Sevgili İrade Grubu;

Geldiğimiz noktada, 630 değil 1240 imza da teslim etsek; genel merkezin kurultay yapmaya niyeti olmadığı görülmüştür!

Partimize ve değişim sürecine sahip çıkmak için, yarın sabah 10.30’dan itibaren genel merkezimiz önünde, oturma eylemi amacıyla toplanıyoruz…

İrade grubu

 

Öte yandan bir partili CHP Genel Merkezi önünde açlık grevine başladı:

11 12 13 14

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar