CHP deprem vergilerinin peşini bırakmıyor!

CHP deprem vergilerinin peşini bırakmıyor!
3 Kasım 2020 12:26

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Meclis Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi ile bir kez daha deprem vergilerini Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

CHP’li Hakverdi “1999’da yaşanan büyük depremin ardından “geçici” denilerek toplanmaya başlanan ve 21 yıldır halktan toplanan deprem vergileri 72 milyar lirayı geçmiş durumda. Depremzedelerin yaralarını sarmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için halktan toplanan bu paranın tam olarak nerelere aktarıldığı ise meçhul durumda.” diyerek TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı önerge ile bir kez daha deprem vergilerinin nerelere aktarıldığının  araştırılmasını ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

 

 

‘Deprem vergileri İngiliz tefeciler, beşli müteahhit çete ve cemaatlere mi aktarıldı?’

 

Hakverdi açıklamasında şunları kaydetti:

 

 

“Ülkemizin deprem kuşağında olması nedeni ile yaşanacak büyük bir depreme karşı geniş kapsamlı önlemler almak, yapı stoğunu iyileştirmek ve yaşanan kaybı tazmin edebilmek için hazır bir kaynak bulundurmak gerekmektedir. Ama ne yazık ki bu amaçla toplanan deprem vergileri 21 yıl içerisinde farklı amaçlara kullanılarak tüketilmiş durumdadır. Vergilerin akıbetine dair soruları dönemin Bakanı Şimşek, ‘‘duble yollara harcadık’’, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘‘ Harcanması gereken yerlere harcadık ’’ gibi ifadelerle geçiştirmişlerdir. Konu hakkında daha önce de verdiğimiz birçok araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Afet toplanma merkezlerini dahi ranta açan bir anlayışın toplanan deprem vergilerini de nerelere aktardığı bilinmemektedir. Halktan toplanan deprem vergileri, İngiliz tefecilere mi, ihale kralı 5’li müteahhit çetesine mi yoksa paravan vakıflar aracılığı ile cemaatlere mi aktarıldı? Bu konuda kamuoyunun aydınlatılması zaruridir.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar