Casus uydu okyanusa düştü

Casus uydu okyanusa düştü
10 Ocak 2018 20:00

ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Caneveral uzay merkezinden Pazar günü SpaceX şirketine ait bir roketle fırlatılan casus uydusunun yörüngeye giremediği ve bu yüzden tahrip olmuş kabul edildiği bildirildi.

 

 

 

Uydu programı hakkında bilgi verilen iki yetkilinin dün yaptıkları açıklamaya göre, Northrop Grumman Corp tarafından üretilen gizli istihbarat uydusunun, taşıyıcı Falcon 9 roketinin ikinci parçasından ayrılamaması nedeniyle parçalanmış olması ya da okyanusa düşmüş olması muhtemel. Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililerden bir tanesi, uydunun “kurtarılması mümkün olmayan hurda” olarak kabul edildiğini söyledi.

 

Uydu hakkındaki haber ilk olarak Wall Street Journal gazetesinde yer aldı. Yetkililer, milyonlarca dolara mal olan Zuma kod adlı uyduyu imal eden Northrop Grumman şirketinin aynı zamanda taşıyıcı olarak SpaceX Falcon 9 roketinin seçiminden de sorumlu olduğunu söylediler. Yetkililer, konu hakkında soruşturma başlatıldığını ancak sabotaj veya başka bir tür müdahaleye ihtimal verilmediğini belirttiler. Girişimci Elon Musk‘ın şirketi olan SpaceX ABD ordusu için ilk uydusunu geçen yıl Mayıs ayında Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatmıştı.

 

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar