Çankaya’daki otoparklar nasıl zarar ettirildi?!

Çankaya’daki otoparklar nasıl zarar ettirildi?!
19 Ekim 2017 09:19

Çankaya Belediyesi kâr etmesi gereken toplam 700 araç kapasiteli Ahlatlıbel ve Ayrancı otoparklarından 3 yılda 2 milyon TL zarar etti.

 

 

Sayıştay, “Kâr etmesi gereken faaliyetlerin sürekli zarara uğraması kamu kaynaklarının etkili kullanılmamasına sebep oluyor” dedi

 

 

Aykut Gören’in haberine göre, Sayıştay tarafından hazırlanan denetim raporlarına göre CHP’li Çankaya Belediyesi’nin, zarar eden belediye şirketlerine sermaye artırımı yolu ile 4 yıl içerisinde toplam 130 milyon 35 bin TL para aktardığı tespit edildi. Çankaya Belediyesi, Bel- Pet, İmar AŞ ve Belde AŞ’ye 2013’te 18 milyon 650 bin, 2014’te 36 milyon 303 bin, 2015 yılında 52 milyon 581 bin TL, 2016’da ise 22 milyon 500 bin TL kaynak aktardı. Çankaya Belediyesi’nin sürekli kaynak aktardığı İmar AŞ’nin işlettiği Ayrancı ve Ahlatlıbel otoparklarının zarar ettiği ortaya çıktı. Ayrancı’da 50, Ahlatlıbel’de ise 650 araç kapasitesi bulunuyor.

 

 

2 MİLYON TL ZARAR ETTİ

 
Kar etmesi gerekirken zarar eden otoparklarla ilgili durum, Sayıştay yetkililerinin de dikkatini çekti. Çankaya Belediyesi’nde inceleme yapan Sayıştay denetçileri; 2013, 2014 ve 2015 yılında 2 milyon TL’ye varan zararlarla ilgili, “Belediye şirketinin, kamu hizmeti niteliği taşımayan ve belediyeye kaynak yaratmak amacındaki faaliyet alanlarında, sürekli zarar etmesine rağmen faaliyete devam etmesi kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmamasına sebebiyet verecektir” dedi.

 

 

PAZAR DA ZARARDA

 
İmar AŞ’nin, Yenişehir, Ümitköy ve Ayrancı pazaryerlerinde de zarar ettiği belirlendi. Belediye, bu üç yılda 500 bin TL’nin üzerinde zarara uğradı. Çankaya Belediyesi, Sayıştay’ın zararla ilgili tespitine ise, “Denetimleriniz esnasında şirkette görev alan yeni yönetim kadrosu, tespitler doğrultusunda şirket zararlarının sürdürülebilir olmadığı konusunu önemle dikkate alarak öncelikle şirket giderlerinin düşürülmesi sonra da şirket gelirlerinin süratle artırılması konusunda kârlı yeni faaliyet alanlarına yönelmek suretiyle elinden gelen tüm çabayı sarf edecektir” açıklamalarına yer verdi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar