Büyükerşen yeniden aday olacak mı?

Büyükerşen yeniden aday olacak mı?
17 Ekim 2018 12:26

Saygı Öztürk, bugünkü “Büyükerşen tamam, Yavaş ortada” başlıklı yazısında Yılmaz Büyükerşen’in yeniden aday olacağını aktardı.

 

 

İşte Saygı Öztürk’ün CHP’den aktardığı kulis bilgileri:

 

 

Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Bülent Ecevit’in genel başkanlığı döneminde Demokratik Sol Parti’den Eskişehir belediye başkanlığı için adaylık önerisini aldı. Ecevit, Büyükerşen’e, “Hocam, şehircilikte başarı gösteremedik. Adayımız ol, Eskişehir’i örnek, Avrupai bir şehir haline getir” dedi. Hoca, Ecevit’in o hayalini yerine getirdiğine inanıyor, şimdi de, Ecevit’in büyük hayallerinden birisi olan Köy-Kent projesini hayata geçirmeye kararlı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, son Eskişehir ziyaretinde söylediklerini hatırlayalım: “Hocam, Eskişehir sana emanet. Eskişehir, Ankara ve Bursa arasında bozkırken, şimdi bir vaha, huzur şehri oldu. Nerede o yeşil Bursa? Ankara’yı, İstanbul’u da beton yığınına çevirdiler.”

 

ATAÇ VE KURT ADAY

 

Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin anlamı, Yılmaz Büyükerşen’in yeniden aday yapılacağıdır. Sonuçta adayı belirleyen parti genel merkezi oluyor. Büyükerşen, ilçe belediye başkan adaylarını da belirlemeye bile başladı. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’la yeniden çalışmak istiyor. İki başkanı da başarılı buluyor. AKP’nin adayı ise henüz belli değil. Önce, Büyükerşen’in aday gösterilip gösterilmeyeceğini bekliyorlardı. Resmen açıklanmasa bile Kılıçdaroğlu’nun sözleriyle adaylığı kesin gibi. Kazanır mı? Büyükerşen, “Eskişehir halkı bizi feda etmez ve seçimi kazandırır” görüşünde.

 

 

Bülent Ecevit’in büyük önem verdiği konulardan birisi KÖY-KENT projesiydi. Bunun ilk modeli gazeteci ağabeyimiz Oktay Ekşi’nin önderliğinde Ordu’nun Mesudiye ilçesindeki köylerde uygulandı. Ecevit’in Başbakanlıktan ayrılmasından sonra AKP hükümeti bunun devamını getirmedi.

 

SIRADA KÖY-KENT VAR

 

Yılmaz Büyükerşen, “Yeniden seçilirsem, rahmetli Bülent Ecevit’in hayali olan Köy-Kent projesini Eskişehir’de hayata geçireceğim” diyor. Şehir yaşamından sıkılanlar da bu köylerde ev edinecek, bahçelerinde çalışabilecek. Köyleri birbirine bağlayan düzenli yolları, kanalizasyon ve arıtma tesisleri bulunacak. Eskişehir’in 544 köyü var. Birbirlerine ulaşımını da otobüs kullanılıyor. 65 yaşından büyükler ücretsiz yolculuk yapıyor. Bütün köylerimizi sağlıklı içme suyuna kavuşturmak da hedeflerimiz arasında” diyor.

 

Çok daha önemlisi köyün kalkındırılması için tarım ve hayvancılık politikasına destek olan projelere de Büyükerşen destek olacaklarını anlatıyor. Aslında bunların bazılarına başlanmış ve şimdi onların yarım kalmasını istemiyor. İpek böcekçiliği yapılıyor, damızlık manda, keçi, koyun dağıtılıyor, lavanta ekiliyor.

 

Eskişehir’i çağdaş bir kent haline getirdiği kabul edilen Yılmaz Büyükerşen, bu kez kırsal alana yönelmek için destek bekliyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar