"Bu yasa demokrasi ayıbı"

"Bu yasa demokrasi ayıbı"
12 Kasım 2012 17:02

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan, Maslak, Huzur ve Ayazağa mahallelerinin Şişli’den alınarak Sarıyer’e bağlanmasını da öngören Büyükşehir Yasası’nın “bir demokrasi ayıbı” olduğunu belirtti.

Sarıgül, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Yasası’nda Maslak, Huzur ve Ayazağa mahallelerinin Şişli’den alınarak Sarıyer’e bağlanmasının öngörüldüğünü hatırlattı. Büyükşehir Yasası’nın “bir demokrasi ayıbı” olduğunu vurgulayan Sarıgül, kararın Belediye Kanunu’na aykırı olduğunu dile getirdi.

Belediye Kanunu’nun birleşme ve katılmayla ilgili maddesinin, katılmanın o belde seçmeninin isteğine bağlı olduğunu düzenlediğini hatırlatan Sarıgül, şunları ifade etti:

“Bu değişiklik yapılmadan önce, bölgede referandum yapılarak yurttaşların görüşü alınmalıydı. Türkiye’nin de imzaladığı Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, bu tür değişikliklerde referandum koşulunu getiriyor ve ‘Yerel topluluklara danışmadan değişiklik yapılamaz’ diyor.

TBMM’nin aldığı bu karar, Anayasa’ya da aykırıdır. Anayasa’nın 90. maddesi, ‘Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir’ diyor. Dolayısıyla, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na aykırı bir karar alınamaz. Alınan bu karar, birçok açıdan hukuka uygun değildir. Karar hukuki değil, siyasal alınmış bir karardır ve Cumhurbaşkanımızın kararı hukuk açısından değerlendirip en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Kararın onaylanıp yürürlüğe girmesi halinde, Ayazağalı binlerce yurttaşımız bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklardır. Yurttaşlarımızın hak ve hukukunu korumak için biz de hukuk mücadelesini sürdüreceğiz.”

Yorumlar

Yorumlar