Borçlu çiftçi ve esnafa kötü haber!

Borçlu çiftçi ve esnafa kötü haber!
3 Mart 2018 10:12

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, terör mağduru bölgelerdeki esnafın borçların ertelenmesi ve faizlerin silinmesi uygulamasının, ürünlerini satamadığından borçlanan çifti ve esnaf için de uygulanması talebini Meclis gündemine getirdi.

 

 

Genel Kurul toplantısında söz alan Ömer Fethi Gürer’in konuyla ilgili sorusuna Meclis kürsüsünden yanıt veren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, çiftçi ve esnafa, terör mağduru illerdeki esnafa yapılan desteklerin aynısını yapmanın söz konusu olamayacağını açıkladı.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Genel kurulda söz olarak, ürünlerini değerinde satamadığı için mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorununu TBMM gündemine getirdi. Terör mağduru illerde esnaf için yeni düzenlemeler yapıldığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, bu düzenlemenin gerekli ve doğru bir işlem olduğunu vurguladı.

 

 

Bu düzenlemenin, ülkemizde ürünleri değer bulmayan ve bu nedenle borçlanan çiftçi ve esnaf için de yapılıp yapılmayacağını soran Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi mağdurdur; çiftçide para olmayınca esnaf aldığı kredileri ödeyememektedir. Çiftçi, esnaf icra kıskacı altındadır” dedi.

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hükûmet olarak çiftçi, esnaf borçlarının ötelenmesi, devlet bankası ve kooperatiflere borç faizlerinin silinmesi konusunda bir çalışma düşünülmekte midir?” diye sordu.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusuna hükümet adına Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ yanıt verdi. Başbakan Yardımcısı Akdağ, terör mağduru illerde esnaf için özel destekler uygulandığını belirterek, “Bu özel desteklerin de bir anlamı var çünkü orada genel hayatı etkileyen bir durum ortaya çıkıyor. Biliyorsunuz, gerek esnafımıza gerek işçilerimize sadece terör meselesiyle alakalı olarak da değil, zaman zaman afetlerden dolayı ya da başka ihtiyaçlardan dolayı hususi yardımlar yapıyoruz. Yani yardımdan kastımız, işte borçların ertelenmesi, yerine göre diğer birtakım ekonomik desteklerin verilmesidir” dedi.

 

 

Çiftçi ve esnafa, terör mağduru illere yapılan ya da bir afetten zarar görmüş illere yapılan yardımların aynısını yapmanın söz konusu olamayacağını söyledi.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a konuşurken talebini yeniledi ve “İcra dairelerinin sayısı artıyor” diyerek karşılık verdi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar