Bolu’daki 7 milyonluk yatırımının kaderi Danıştay’a bağlı

Bolu’daki 7 milyonluk yatırımının kaderi Danıştay’a bağlı
9 Ocak 2021 09:55

Gölcük Tabiat Parkı’nda 2018 yılında 7 milyon lira harcanarak yapılan ancak daha sonra mahkemenin yürütmeyi durdurma ve yıkılma kararı alması üzerine atıl durumda kalan 25 adet bungalov ev çürümeye terk edildi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, projeye en başından itibaren karşı çıktıklarını ama o dönemki AKP’li yönetimine anlatamadıklarını söyledi.

 

 

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre kent merkezine 13 kilometre uzaklıkta olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Bolu Belediyesi’ne 2012 yılında, 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı’na 19 odalı dağ köşkü, 25 bungalov ile göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi için 19 Aralık 2017 tarihinde Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda ihale yapıldı.

Projeye bazı sivil toplum örgütleri karşı çıkarak yargıya başvurdu. Yapılan ihale Bolu Belediyesi Encümeni tarafından iptal edilerek, projenin belediye tarafından hayata geçirilmesine ve 25 adet bungalov evin gölden 500 metre uzaklıkta belirlenen bir alanda yapılmasına karar verildi.

 

 

DANIŞTAY KARARI BEKLENİYOR

 

 

Bolu İdare Mahkemesi’nde dava devam ederken dönemin AKP’li Belediyesi Gölcük Tabiat Parkı’ndaki ormanlık alana bungalovlar yerleştirdi. 25 bungalovun yapımı bitmek üzereyken 2018 yılının Aralık ayında, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ardından da 2019 yılının Mayıs ayında da mahkeme tarafından proje tamamen iptal edildi.

Yıkılması beklenen evler için Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Bolu İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararına itiraz ederek davayı Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi geçtiğimiz yıl Mart ayında karar verdi.

Verilen kararda, “Dava konusu işlemin kısmen iptali, kısmen davanın reddi, kısmen davanın esası hakkında karar verilmesine yer olmadığı yolunda Bolu İdare Mahkemesi’nce verilen kararın istinafa başvurulan kısmı usul ve hukuka uygun olup kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, istinaf başvurusunun reddine karar vermiş ve 30 gün içinde Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere, 11 Mart 2020 tarihinde oy çokluğu ile karar vermiştir” denildi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar