Binali Yıldırım, CHP’li Antmen’in FETÖ’yü sorduğu önergesini iade etti!

Binali Yıldırım, CHP’li Antmen’in FETÖ’yü sorduğu önergesini iade etti!
24 Aralık 2018 12:33

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, FETÖ’nün yargı ayağını sorduğu önergesi, TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından kabul edilmedi ve geri gönderildi.

 

 

 

Antmen’in “FETÖ’nün yarattığı tahribat ortadayken, 15 Temmuz gibi bir darbe girişimini yaşamışken yargıda neden hala gerçek anlamda FETÖ ile mücadele edilmemektedir? Kim ya da kimler buna izin vermemektedir?” sorusunu sorduğu önerge Binali Yıldırım tarafından “özel yaşama ilişkin” bulunarak kabul edilmedi ve iade edildi.

 

 

Antmen, önergesinde terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in, “ölülere dahi oy kullandırın” dediği 12 Eylül 2010 referandumu sonrasında FETÖ’nün yargı içerisine tamamen sızmayı başardığını ve sonrasında da devlet içerisindeki Atatürkçü, demokrat, ilerici asker ve çalışanlara kumpas davaları kurduğunu belirterek “Bu kumpas davaları sonrasında ordumuz içerisinde liyakat kaldırılmış, başarılı subaylar ya ihraç edilmiş ya da iftira ile hapse atılmıştı. FETÖ, planladığı darbenin zeminini yargı aracılığıyla hazırlamış ve cemaate bağlı subayları ordunun en önemli yerlerine sızdırmıştı” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Binali Yıldırım’ın CHP’li vekile iade ettiği önergede yer alan sorular şu şekilde;

 

 

– FETÖ’nün yarattığı tahribat ortadayken, 15 Temmuz gibi bir darbe girişimini yaşamışken yargıda neden hala gerçek anlamda FETÖ ile mücadele edilmemektedir? Kim ya da kimler buna izin vermemektedir?

– “FETÖ’nün yargıdan temizlenmesi mümkün değildir” cümlesi ne anlama gelmektedir? FETÖ ile hala “Aynı menzile” mi yürünmektedir?

– 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında devlet içerisine sızan cemaat ve tarikatların ülkemize verdiği ağır hasar ortadayken neden hala liyakat, hak ve şeffaflık çerçevesinde kadrolaşmaya gidilmemektedir? Bu uygulamalarla size göre yeni 15 Temmuzların önü açılmış olmuyor mu?

– Yargıda liyakat yerine tarikat anlayışının benimsenmesinin yarattığı tahribat ortadayken neden hala iktidara yakınlık dercesine göre atamalar ve alımlar yapılmaktadır?

– 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana geçen sürede; Hakim ve Savcılık sınavını kazanan kaç aday mülakatları geçememiştir? Mülakatlarda elenen adayların sınav ve başarı sıralaması nedir? Kimler darbe girişiminden sonra hakim ve savcı olarak atanmıştır? Bu kişilerin başarı sıralaması nedir?

– Şu anda teftiş kurulunda kaç dosya bulunmaktadır? Kurul kaç soruşturma yürütmekte ve kaçı karara bağlanmıştır? Bu karar sonuçları nedir? Sırasıyla belirtilmek üzere, hangi konularda bu soruşturmalar yapılmaktadır? Kurul, hangi kriterlere göre işlem yapmaktadır? Kaç hakim ve savcı ile ilgili işlem yürütülmektedir?

 

MECLİS İADE

 

Yorumlar

Yorumlar