‘Bilim Kurulu nedense sınavlara pek karışmıyor’

‘Bilim Kurulu nedense sınavlara pek karışmıyor’
16 Mayıs 2020 11:00

Bilim Kurulu üyeleri, koronayla mücadele çerçevesinde bayramların risk taşıdığını ve Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı getirilmesini ısrarla dile getiriyorlar!

 

Abbas Güçlü / Milliyet

Peki ya sınavlar?

Daha mı az risk taşıyor?

Bilim Kurulu, nedense, sınavlara pek karışmıyor. Toplumu uyarma, bilgilendirme ve koruma adına bu konuda da kesinlikle konuşmalılar.

Sınav deyip geçmeyin sadece üç tanesine LGS, YKS ve KPSS’ye 6 milyon civarında aday giriyor. Diğer sınavları da eklediğinizde bu sayı 10 milyonu bulur. Aileler ve gözetmenler de hesaba katıldığında, yaratacağı hareketliliğin boyutları, katlanarak gider.

Elbette hepsi aynı günde yapılmayacak ama koronada ikinci, üçüncü dalganın konuşulduğu ve beklendiği en önemli aylarda gerçekleşecek.

Bu hareketliliğe bir de turizmi eklediğinizde, nüfus hareketliliği olağanüstü boyutlara çıkar. Yani iş bayramlarda sokağa çıkma yasağı getirmekle bitmiyor. Öncesi ve sonrası da var!..

Peki daha da mı içimize kapanalım, okullara kilit vurup, sınavları hepten iptal mi edelim? Elbette hayır. Hayat devam etmeli. Ama her ne yapacaksak, en ince ayrıntısına kadar, toplumu buna hazırlamalıyız!

Sınavlar nasıl yapılacak, okullar eğitime nasıl devam edecek denildiğinde, “Her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız” açıklamasının ötesinde hiçbir şey duymuyoruz, görmüyoruz!

O senaryolar neler, hangi önlemler alındı, hiç belli değil!..

 

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/sinavlar-sinavlar-sinavlar-6213396

 

Yorumlar

Yorumlar