‘Beni de Cumhurbaşkanı atadı Bakanı da!’

‘Beni de Cumhurbaşkanı atadı Bakanı da!’
7 Haziran 2020 10:43

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girdiği günden bu yana tartışma konusu. En son Cumhurbaşkanlığından Meclis’e gönderilen 3 milletvekili hakkındaki kesinleşmiş yargı kararlarının gereğinin yerine getirilmesi yazılarında atanmış bir bürokrat olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın imzasının olması tartışma yarattı.

 

Fotoğraf: EPA

 

 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre ancak yeni sistemde seçilmişlerin etkisinin azaldığı, atanmışların güçlendiği yönündeki tepkiler sadece muhalefet tarafından da dile getirilmiyor. Öyle ki Meclis’in itibarının her geçen gün eridiğini, yeni sistemin başta Cumhurbaşkanlığında olmak üzere çok güçlü bir bürokrasi kadrosu oluşturduğunu söyleyen çok sayıda AK Partili milletvekili de bulunuyor.

 

 

İktidar kulislerinde sık sık siyasetçilerin telefonuna çıkmayan genel müdür ya da vali örnekleri anlatılıyor. AK Partili bir siyasetçi “dahası da var” diyerek anlatıyor: “Bakanın lafını geçiremediği genel müdürler var. ‘Onu da cumhurbaşkanı atadı beni de cumhurbaşkanı atadı’ diyor. Olacak iş mi? Devlette aşağıdan yukarı bir yapılanma, bir kamu disiplini vardır ve bağlı olduğun bir amir olur. Bu böyle gitmez, süratle tamir edilmesi lazım…” Sıkça konuşulan bu soruna sistem değişmeden nasıl çözüm bulunacağını ise kimse bilmiyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar