Başarı merdivenini kekik ile çıkın

Başarı merdivenini kekik ile çıkın
15 Ekim 2016 14:16

Değerli okuyucular! Başarı merdiveni dinlenmek değildir, merdiveni çıkan bir insanın bir ayağını, öteki ayağından daha yükseğe çıkarmasına imkan verecek kadar tutması için yapılmıştır.

 

 

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Cenab-ı Allah’ın rahmeti daima üstümüzde olduğunun küçük bir göstergesidir kekik. Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Kekik, Türkiye’nin her yerinde yetişir. Kekik, yapısı gereği güneş ve sıcak havayı sever ve daha zengin aroma içerir. Kimyasal ilaçlardan kurtulmak ve sağlıklı bir hayat için, kekik ve benzer bitkilerin nimetinden mutlaka faydalanmalıyız.

 

 

Kekik ve benzer bitkilerden daha faydalanmamız için, Türk çiftçisi ve kekik yetişen kırsal kesimlerde ikamet eden vatandaş, hem ticari hen de sağlık için, ilgili kurumlar tarafından eğitilmemesi dikkat çekici değil midir Allah aşkına! Bu konuda, TBMM de bulunan ilgili meslek sahibi ve ruhunda Vatan sevgisi olan Milletvekillerinin acilen bu sağlık ve ekonomik konuya, müşterek el atıp çözüm bulmalıdırlar.

 

 

 

Kekik reçeteleri

 

 

 

1- Şeker hastalığı için reçete: Eşit miktarda kekik ve zeytin’nin ucundaki yaprakları kısık ateşte önce zeytin yaprakları 6 dakika kaynatılır ve üzerine kekik ilave edilip 15 dakika demleyip, günde 3-4 su bardağı içilir.

 

 

 

2- Sinirleri yatıştırır, mideyi rahatlatma etkisi vardır.

 

 

3- Bronşial astım, öksürük sorunları ve grip enfeksiyonlarda da etkilidir.

 

 

4-Soğuk havalarda, taze kekik mevsimsel meyve suyu ile mutfak robotunda çırpıp kahvaltıyı bu su ile yaparsanız, günü zinde ve efeksiyonlardan uzak kalmanızı sağlar.

 

 

 

5- yaşı 8 yaşından büyük çocukların bal ile tadlandırılmış kekik çayı içmeleri, ders çalışma sırasında hafızası güçlü olur ve kavrama kabiliyeti artar.

 

 

 

6- Kekik çayı, siyatik ve romatizmal hastalıkların ağrısı için de etkilidir.

 

 

 

7- İktidarsızlık için, kekik çok etkilidir. Reçete: Raf ömrü bir yılı doldurmamış 150 Gram toz kekik, 200 gram taze zencefil rendesi ,iki kilo bal ile macun haline getirip, aç karnına günde üç kere birer tatlı kaşığı yenir. Bu macunu tüketen, soğuk algınlığı hastalıklarından da korunur. Ayrıca gözleri de kuvvetlendirir.

 

 

8- Cildi güzelleştirir. Özellikle yağlı ciltler için çok etkilidir. Damar tıkanıklıkları için de faydalıdır.

 

 

 

9- 50 Gram kuru kekik iki litre kaynamış suya ilave edilip ağzı hava almayacak şekilde 30 dakika dinlendirip kaşıntı olan egzamalı bölgelere ve diğer kaşıntı sorunları için, bölgelere pansuman yapılır.

 

 

 

10- Bel ağrısı için, 200 Gram taze kekik, 150 gram taze zencefil. Hazırlanışı: Kaynar suya rendelenmiş zencefil atılır, 15 dakika kaynatılır, kekik ilave edilip bir dakika daha kaynatılır, hava almayacak şekilde ağzı kapatılıp 20 dakika demlendikten sonra, kekik ve zencefil süzülüp lapa şeklinde belin ağrıyan bölgesine bağlanır. 8 Saat bağlı kaldıktan sonra yeni işleme devam edilir. Güne iki kere bu işlem yapılmalıdır. Bu lapa uygulaması, Allah’ın yardımıyla bel ağrınızı hafifletecektir. İradenizi kuvvetlendiriniz.

 

 

 

11- Kansızlık sorunu olanlar, 30 gram kuru kekik, 120 gram taze kekik varsa taze kekik tercih edilmeli kekik 150 gram Besni veya siyah, bulunmazsa çekirdeksiz kuru üzüm, kuru üzüm kısık ateşte 15 dakika kaynatılıp, kekik ilave edilerek hava almayacak şekilde 15 dakika demlendirip günde 3-4 su bardağı içilirse, kansızlık için en doğal çözümdür.

 

 

 

12- Kekik hazmı kolaylaştırmada eşsiz bir veliniymettir.

 

 

 

13-Böbrek ve mesane iltihabı sorunlarını azaltır.

 

 

 

14- Zayıflamak için, günde 250-400 gram arası yoğurt, bir tatlı kaşığı kekik ilave edip yenirse, kaslarınızı koruyup, zayıflamanıza da yardımcı olur.

 

 

 

15: Balgam sorunu olanlar, bir yemek kaşığı kuru toz kekik kaynar suya atılıp ocak kapatılır; 20 dakika demlendirin, bir su bardağı için bir çağ kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı doğal ev yapımı sirke ilave edip içildiğinde balgam söktürür.. Dikkat! Sirke sentetik olmamalıdır. UYARI! Hararet olursa kesinlikle su içmeyin!

 

 

”Stresten kurtulmak isteyen, Sabah güneş doğmadan kalkarak, ruhsal ve fiziksel bakımından daha salıklı oluyorlar. Sağlık, bereket ve mutluluğu isteyen, erken kalkıp işine başlaması gerekir.” (Vasfi Diren)

 

 

UYARI! Kekik çayını ve benzer diğer bitki çaylarını kaynattığınız zaman, faydalı olan etkinliklerin çoğu uçuyor. Onun içindir ki, bitki çayını 10-15 dakika demleyip içildiğinde daha faydalı olur. Kullanılan bitkisel ve kimyasal ilaçlar, insan tabiatına göre etkinliğini gösterir.

 

 

NOT: Bu bilgiler, destekleme amaçlıdır. Aile hekiminize danışarak kullanırsanız daha faydalı olur.

 

 

YAN ETKİLERİ: Gut hastalığı sorunu, yüksek tansiyonu olan ve hamileler kekik kullanmamalıdır!

 

 

Vatan Şehitlerini, T.C.’nin kurucusu M.K. ATATÜRK’ü, Rahmetle, Gazileri minnetle, Anar, Yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar


Yazarın Son Yazıları:
2020 yılı, çalışarak üretim yılı olsun
Tarım Bakanlığı’na stratejik öneri
Milli bekamıza yönelen ekonomik-sosyal tehditler