Bakan Selçuk Protokol sayısını açıklamıyor: Kamu yararı varmış!

Bakan Selçuk Protokol sayısını açıklamıyor: Kamu yararı varmış!
2 Aralık 2019 10:55

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göreve geldikten sonra iktidara yakın vakıf ve derneklerle imzaladığı protokoller tartışma konusu olmaya devam ediyor. Selçuk vakıf ve derneklerle imzalanan protokollerin sayısıyla ilgili Meclis’e verilen soru önergesini yanıtsız bıraktı.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dernek ve vakıflarla imzalanan protokol sayısını açıklamadı. Konuyla ilgili verilen soru önergesini yanıtsız bırakan Selçuk, “Protokoller kamu yararı gözetilerek imzalanıyor” dese de göreve geldikten sonra TÜGVA, Ensar Vakfı ve Nur Cemaati ile yakınlığı bilinen vakıf ve derneklerle protokoller imzalamıştı.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Haziran 2018 – Kasım 2019 tarihleri arasında Bakanlığınızın dernek ve vakıflarla yaptığı protokollerin sayısı kaçtır?” sorusunu yanıtsız bıraktı. Bakanlığın hangi vakıf ve dernekler ile kaç tane protokol imzaladığını açıklamayan Bakan Selçuk, protokollerin kamu yararı gözetilerek yapıldığını savundu. Selçuk’un, ‘kamu yararı’ gözetilerek yapıldığını öne sürdüğü protokoller arasında, Edirne Müftülüğü ile imzalanan ‘Dersimi Camide Yapıyorum Protokolü’, Deniz Feneri Derneği ile imzalanan ‘İyilik Okulu Protokolü’ ve Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı ile imzalanan ‘Değerler Eğitimi Protokolü’ yer aldı.

AKP iktidarları döneminde, Milli Eğitim Bakanlığı ile dini vakıf ve dernekler arasında imzalanan protokollerin sayısı katlanarak arttı. Bakanlık, “Eğitim başka kurumlara devredilemez” gerekçesiyle yargının aldığı iptal kararlarını da görmezden gelerek vakıf ve derneklerle onlarca protokol imzaladı. Protokollerin bir kısmı, eğitim sendikalarının açtığı davalar sonucunda iptal edilirken çok sayıda protokol yargı kararları ve tepkiler yok sayılarak sürdürülmeye devam edildi.

 

 

KAMU YARARI GÖZETİLİYORMUŞ

 

 

CHP Milletvekili Murat Bakan, MEB’in Haziran 2018 – Kasım 2019 tarihleri arasında imzaladığı protokollerin sayısını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. Selçuk, CHP’li Bakan’a tek cümlelik bir yanıt verdi. Yanıtında, MEB’in imzaladığı protokollerin sayısını vermekten kaçınan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlarca imzalanan protokoller kamu yararı gözetilerek ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

Bakan Selçuk, “Protokoller kamu yararı gözetilerek imzalanıyor” dese de MEB, aralarında Nur Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen dernekler ile Ensar, TÜGVA ve Sosyal Doku gibi vakıfların da yer aldığı çok sayıda tartışmalı kuruluşla masaya oturdu.

 

DENİZ FENERİ, HİZMET VAKFI, TÜGVA…

 

 

Bakanlığın tepki çeken işbirliklerinden bazıları şunlar oldu:
Deniz Feneri Derneği ile ‘İyilik Okulu’ adı altında işbirliği protokolü imzalandı. Öğrencilerin harçlıklarından yapacakları bağışların, ‘İyilik Kumbarası’ adı verilen kumbarada toplanmasını öngören protokolün beş yıl süreceği bildirildi.

Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı’nın öğrencilere yönelik etkinlik düzenlemesine olanak sağlandı. MEB, süresi 2017’de sona eren protokol için vakıfla bir kez daha masaya oturarak süreyi 2020’ye kadar uzattı.

Edirne İl Müftülüğü ile imzalanan, ‘Dersimi Camide Yapıyorum’ protokolü kapsamında ildeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için camilere götürüldü.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar