Bahçeli: ‘Terörist heveslere boyun eğenler,30 Ağustos’tan sonuç çıkarmalı’

Bahçeli: ‘Terörist heveslere boyun eğenler,30 Ağustos’tan sonuç çıkarmalı’
31 Ağustos 2013 01:53

Çözüm sürecini eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Çözüm ve barış diyerek PKK dayatmalarına teslim olanlar, azgınlaşan terörist heveslere boyun eğenler 30 Ağustos’tan sonuç çıkarmalıdır” dedi. Bahçeli, Suriye’ye yapılacak müdahalenin sonuçlarının ise çok ağır olacağını kaydetti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Isparta Belediyesi tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri ve yapımı tamamlanan bazı tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Isparta’ya MHP’nin bir vefa borcu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Devlet Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemini anlattı. Türk halkının zaferlerinden, birliğinden, beraberliğinden rahatsız olanlara karşı 30 Ağustos şuurunun varlığını sürdürdüğünü kaydeden Bahçeli, “Çözüm ve barış diyerek PKK dayatmalarına teslim olanlar, azgınlaşan terörist heveslere boyun eğenler 30 Ağustos’tan sonuç çıkarmalıdır. Altını kalın çizerek söylemeliyim ki; hiç kimse Türk milletinin saygınlığını ve hükmü şahsiyetini hafife almamalıdır. Hiç kimse 1000 yıllık kardeşliğin bozulmasına umut bağlamamalıdır. Fitne ve fesat dün kazanamadı, Allah’ın izniyle bugün de kazanamayacaktır. Yanılıp yenilip yanlışa düşenler 30 Ağustos’un derin anlam ve mesajına bakmalıdır” dedi.

SURİYE’YE MÜDAHALENİN SONUÇLARI ÇOK AĞIR OLUR

Ortadoğu’da ve Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıkların ülkemizi zora soktuğunu kaydeden Bahçeli, Esad yönetimiyle muhalifler arasındaki mücadelenin Suriye halkını canından bezdirdiğini söyledi. Şam’ın Guta bölgesinde kimyasal silah kullanılmasıyla dünyanın ayağa kalktığını da vurgulayan Bahçeli, Suriye’ye müdahalenin gündemde olduğunu, ancak bunun şekli, zamanı, sınırları yöntemi konusunda henüz mutabakat sağlanmadığını ifade etti. Suriye’ye yapılacak müdahalenin sonuçlarının çok ağır olacağına dikkati çeken Bahçeli, silahın son seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) kimyasal silah uzmanlarının Suriye raporunun beklenmesi gerektiğini söyleyen Devlet Bahçeli şöyle konuştu: “Meşru olmayan, uluslararası hukuka uymayan her türlü tavır ve tercihten kaçınılmalıdır. BM teşkilatına rağmen, sırf sözde insanlık vicdanını rahatlatmak adına Suriye’ye bomba yağdırılması bir yanlışın bir diğer fahiş hatayla tamir çabasından farksız olacaktır. Biliyoruz ki, bugün insanlık nam ve hesabına müdahale hazırlığı içinde olanlar, bölgemizde akan kanın başlıca müsebbibidir. Ortadoğu ve İslam toplumlarının hazin durumunun sorumlusu sömürgeci güçlerden başkası değildir. Kimyasal silah kullanılmasından, otoriter yönetimlerden ve şiddet vakalarından şikayetçi olan küresel güçler önce aynaya bakmalı ve özeleştiri yapacak cesareti sergilemelidir. Sormak lazımdır ki, Suriye’ye kimyasal silahı kim satmıştır? Kitlesel ölümlere neden olan acımasız silahları rejim veya muhaliflerin kullanımına kim vermiştir? Emperyalizmin sinsi tarafları kimi aldatacağını sanmaktadır.”

HÜKÜMET MİLLİ MENFAATLERE GÖRE HAREKET ETMELİ

AKP hükümetinin Suriye’de milli menfaatlere göre hareket etmesi gerektiğini savunan Bahçeli, “Batılı güçlerin peşine takılıp Suriye’ye yönelik müdahale ortaklığı yaparak savaş açmak, hükümeti ve ülkemizi birçok musibetle yüz yüze bırakacaktır. Başbakan ve hükümeti öncelikle Suriye kaynaklı tehdit ve tehlikelere kafa yormalı, tedbir geliştirmelidir” dedi.

MEVCUT BAŞKANI ADAY GÖSTERDİ

Yerel seçimlerin Mart 2014’te yapılacağını vurgulayan Bahçeli, MHP’li yönetimlere destek verilmesini istedi. Isparta Belediyesi’nin de MHP’li bir belediye başkanı tarafından yönetildiğini kaydeden Bahçeli, “31 Mart 2014 Pazartesi günü, Ispartalı kardeşlerimin yeni güne tekrar ‘Günaydın’ diyerek başlamasını temenni ediyorum. Huzurlarınızda halen görevini takdir edilecek bir şekilde yürüten değerli dava arkadaşım Sayın Yusuf Ziya Günaydın beyi, hizmette süreklilik, başarıda devamlılık için yeniden Isparta Belediye Başkan adayımız olarak ilan ediyorum” diye konuştu.

Devlet Bahçeli, konuşmasının ardından Isparta Belediyesi tarafından yapılan yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

EMEL SAYIN’I DİNLEDİ

Bahçeli, daha sonra Emel Sayın’ın konserini dinledi. Bahçeli, Emel Sayın’ın isteği üzerine ‘Çile Bülbülüm Çile’ şarkısının ‘Allah’ bölümüne eşlik etti. Devlet Bahçeli, Emel Sayın konserinin ardından Demet Akalın sahneye çıkmadan stadyumdan ayrılırken, karayoluyla Ankara’ya döndü.

Yorumlar

Yorumlar