AVM’ler açılışa hazırlanıyor: Herkes maskeyle alınacak, yürüyen merdivenler saatte 4 kez silinecek

AVM’ler açılışa hazırlanıyor: Herkes maskeyle alınacak, yürüyen merdivenler saatte 4 kez silinecek
6 Mayıs 2020 09:56

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), kademeli normalleşme kararı kapsamında 11 Mayıs’ta kepenk açacak AVM’lerde alınacak önlemleri duyurdu. Buna göre herkes içeri maskeyle alınacak, sosyal mesafe için işaretlemeler yapılacak ve yürüyen merdivenler saatte 4 kez silinecek.

 

 

 

Milliyet gazetesinden Hanife Baş’ın haberine göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılması kararının ardından perakende sektörü hareketlendi.

Boyner, LC Waikiki, Koton, Defacto, İpekyol, Mavi, Beymen, Vakko, Flo gibi markaların önce caddelerde sonra AVM’lerde mağazalarını açmaya hazırlandığı öğrenildi. AVM’lerin bir kısmı 11 Mayıs’ta açma planları yaparken, bir kısmı da 27 Mayıs-1 Haziran arası açılış planlıyor. 11 Mayıs-1 Haziran arası Türkiye’deki bütün AVM’lerin kademeli açılması planlanıyor.

İlk açacak AVM’ler arasında Multi Turkey bünyesindeki Forum AVM’ler, Gülaylar Grup AVM’leri, Vialand, Viaport, Ece AVM’leri var. Mall of İstanbul, Mall of Antalya, Venezia, Korupark Zafer Plaza, İsfanbul, Viaport, Viaport Marina Tuzla da ilk açacak AVM’ler arasında adı geçenler.

 

 

Çoğu AVM, perakendecileri arayıp açıp açmayacaklarını soruyor. 11 Mayıs tarihini açılış için erken bulanlar da var. Akiş GYO bünyesindeki Akasya ve Akbatı, 1 Haziran’da açılacağını duyurdu. Rönesans Holding bünyesindeki Optimum markalı AVM’ler de 27 Mayıs-1 Haziran arası açılış planlıyor.

 

 

Sosyal uyum aşaması

 
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs-1 Haziran arası bütün AVM’lerin açacağını belirterek, “Cumhurbaşkanı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle 11 Mayıs’ta açılışa hazırlanıyoruz. 11 Mayıs’tan itibaren kademeli ve tedbirli olarak AVM’ler açılacak. 1 Haziran’a kadar olan süreci sosyal uyum aşaması olarak görüyoruz. Tedbirlerle normal hayata dönmeye çalışacağız” dedi.

 

 

Merdiven 4 kez silinecek

 
İstanbul’daki İstinyePark Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Uğur Berk, 1 Haziran’da açılmayı hedeflediklerini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası daha erken açılabilme konusunda toplantılar yaptıklarını belirterek, “AVM’ye girişlerde bütün önlemleri alacağız” dedi.

Zorlu Center Genel Müdür Didem Aydın, 11 Mayıs’ta açacak durumda bulunduklarını dile getirerek “AVM’mizde isteyen olursa açabilir. Açıp müşteriyi yavaş yavaş alıştırabilirler. Biz önlemlerimizi aldık” diye konuştu.

AYD’nin açıkladığı önlemlere göre, AVM’lere herkes maskeyle alınacak. Maskesi olmayana verilecek. Yürüyen merdivenler saatte 4 kez silinecek. Sosyal mesafe için işaretlemeler yapılacak.

 

 

Yorumlar

Yorumlar