Atina yine savaş alanına döndü!

Atina yine savaş alanına döndü!
13 Haziran 2017 08:15

11 yaşındaki bir öğrencinin okul töreni sırasında okul dışından gelen bir mermiyle öldürülüşünden sonra, Atina’nın Menidi bölgesinde her gün ortalık karışıyor.

 
11 yaşındaki Marios’un öldürüldüğü gün okul yakınlarındaki evlerde oturan Romanların eğlenirken ateş ettikleri belirtilince birkaç Roman gözaltına alındı, ancak çocuğu vuran tüfek bulunamadı.

 

 

Belediye başkanı da protestoya katıldı

 

 

Bölgedeki Roman vatandaşların yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu iddia ederek şikâyet eden Menidi halkı, bugün de protesto yürüyüşü düzenledi. Belediye Başkanı Hristos Kassovos önderliğinde 2 binden fazla kişinin katıldığı protesto yürüyüşü, yine bir arbedeye dönüştü.

 

 

Taş ve sopalarla polise saldırı

 

 

Bölgeden geçen tren yolunu kısa bir süre için kapatan göstericilerin arasından sıyrılan 200’e yakın yüzü kapalı gösterici, dün olduğu gibi yine Romanların yaşadığı bölgeye yaklaşmaya çalıştı. Polisler gaz bombası kullanarak grubu durdurdu, ancak dağılan grup tren yolundan taş ve sopalar alarak polislere saldırdı ve bir grup polisi kuşattı. Bu olay sırasında bazı polislerin hafif yaralandığı öğrenildi.

 

 

Barikat kurup polise molotof attılar

 

 

Takviye polis gücü sayesinde kuşatılan polisler kurtarılıp saldırgan kalabalık dağıtılsa da, durum kontrol altına alınamadı. Barikatlar kuran göstericiler, polislere molotof kokteylleri ve taşlar attı, polisler de biber gazıyla cevap verdi.

Bu arada Romanlar da, evlerini korumak amacıyla ellerine silah alıp yaşadıkları bölgenin etrafında nöbet tutmaya başladı.

 

 

Dün de evleri yakmaya çalışmışlardı

 

 

Yarın Menidi halkı Vatandaşı Koruma Bakanlığı’nın önünde yeni bir protesto gösterisi düzenleyecek.

Dün yaşanan olaylar da öfkeli eylemciler, Romanların evlerine molotof kokteylleri atmış, evlerde yaşayan ateşli silahlarla karşılık vermişti. Çıkan yangınlara itfaiyenin müdahale etmesine izin vermeyen protestoculara karşı polis göz yaşartıcı gazla kullanmıştı.
Io Chokona / Atina, 12 Haziran (DHA)

 

 

Yorumlar

Yorumlar