‘Asrın Projesi’ diye tanıtılan 1.6 Milyar TL’lik ‘KKTC Su Temin Projesi’nin boruları patladı!

‘Asrın Projesi’ diye tanıtılan 1.6 Milyar TL’lik ‘KKTC Su Temin Projesi’nin boruları patladı!
10 Ocak 2020 08:54

“Asrın Projesi” olarak tanıtılan 1.6 Milyar TL’lik “KKTC Su Temin Projesi”nin 250 metre derinlikteki boruları patladığı ortaya çıktı.

 

 

Tarafsız Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Türkiye’den KKTC’ye su temin edilmesini öngören ve “asrın projesi” olarak adlandırılan projenin açılışı 17 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Mersin’deki törene dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu, projeyi “dünya çapında bir eser” olarak tanımladı ve “Dünyada eşi benzeri olmayan muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz” ifadesini kullanmıştı. Davutoğlu, projeyi “her şeyiyle milli, her şeyiyle yerli” diyerek tanımlamıştı.

Erdoğan’da proje için “Biz karadan gemileri yürüten Fatih’in torunlarıyız. Yeri geldi boğazda denizin altından Marmaray’ı inşa ettik, Avrasya Tüneli de önümüzdeki yıl açılacak” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, projeyi “Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışması” sözü ile tanımlamıştı.

 

 

5 YIL DOLMADAN BORULAR PATLADI

 

 

Tartışmaların odağında tamamlanan projenin üzerinden 5 yıl gibi bir süre geçmeden, patladı. Anamur sahilinden 5 mil açıkta patlayan borular deniz yüzüne çıkmış durumda. Yaklaşık 250 metre derinlikteki borular deniz yüzeyinden görülebiliyor. Borulardan su aktığı görülüyor.

Boruların su yüzeyine çıkması, gemi geçişlerine de engel teşkil ediyor.

 
TAMDA KANAL İSTANBUL TARTIŞILIRKEN…

 

 

“Asrın Projesi”nde bu yönlü bir sorunun yaşanması, Kanal İstanbul’un yaratabileceği olumsuz etkilerin tartışıldığı bir dönemde, tartışmalara nasıl bir boyut getireceği önümüzdeki günlerde daha belirginleşecek. netleşecek.

 
4 YILDA TAMAMLANMIŞTI

 

Türkiye’den Kıbrıs’a boru hatlarıyla su getirilmesi projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2011 yılında Mersin’in Dragos Çayı üzerine Alaköprü Barajı’nın temel atma töreniyle başladı.

1.6 milyar liraya mal olan projede, Türkiye ile KKTC arasına 80 kilometrelik askılı boru sistemi kuruldu. Borular, denizin 250 metre altından şamandıralar ile bağlandı ve ilk su Eylül 2015’te Ada’ya ulaştı. Türkiye’den gelen su arıtma tesisinden geçtikten sonra Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı KKTC tarafındaki Geçitköy barajına boşaltılmaya başladı.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar