Antalya denize kayıyor!

Antalya denize kayıyor!
7 Kasım 2018 13:30

Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Keleş, kıyıya yakın bölgelerde artan betonlaşmaya dikkat çekerek, Antalya’nın denize doğru kaydığını söyledi.

 

 

İsmail Akın / Sözcü

 

Antalya’da 2010’da falezlerde göçük tehlikesi yaşanmış, yolun altında büyük çukurlar ve mağaralar oluşmuştu. Bu duruma dikkatleri çeken Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Keleş, falezler üzerindeki yapıların zemine çok yük bindirdiğini ve bu nedenle zeminin yılda 2-3 santim denize doğru kaydığını söyledi. Keleş, dalgaların tatlı ve tuzlu suyun etkisiyle kayalarda büyük oyuklar ve çözülmelerin olduğunu da ifade etti.

 

30 CM’YE KADAR AÇILMALAR VAR

 

Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Keleş, Antalya’da falezler üzerine, yer yer kıyıya sıfır yapılar olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Antalya hızla gelişmekte olan bir kenttir. Bunun en önemli nedenleri tabi ki turizm ve iklimsel özelliklerin uygun olması. Falezler üzerinde, yer yer kıyıya sıfır metreye kadar, yapıların yapıldığını görmekteyiz. Bir ara bunların falezler üzerindeki hareketliliğin yoğun yaşandığı dönemleri yaşadık. Orduevinden aşağıya doğru, yat limanına indiğimizde, koruma duvarındaki kırılmalar ve açılmalar var. Yine o bölgede kayalarla, beton arasındaki açılma 30 cm’ye kadar olduğu görülmekte”

 

“ORADAKİ BİNALARI YIKAMADILAR”

 

Yerde oluşan bazı çatlakların belediye tarafından beton ve asfaltla kaplandığını söyleyen Odası Başkanı Keleş, “Asfalt teknolojisinin çok iyi olmadığı yıllarda, yarılmalar gözle görmek mümkündü. Daha önceleri kıyıdaki yapılarda oluşan çatlaklar nedeniyle binaların yıkılmasına başlandı, fakat bir yere gelindi ve durdu. Oradaki binaları yıkamadılar” diye konuştu.

 

CİDDİ CAN VE MAL KAYBINA NEDEN OLACAKTIR

 

Kıyıya çok yakın inşaatlar yapıldığına dikkat çeken Keleş, falezler üzerindeki yapıların zemine oldukça fazla yük bindirerek baskı yaptığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Yapıların oluşturduğu yük tabana baskı yapmaktadır. Bir taraftan da dalgalar nedeniyle oluşan aşınma, altta mağaralar ve boşluklar oluşmaktadır. Aşınma ve baskıdan dolayı buralardaki ana kayalar denize doğru hareketlenecektir. Bununla birlikte onun üzerindeki yapılarda aynı şekilde yıkılacaktır. Bu da ciddi mal ve can kayıplarına neden olacaktır.”

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/bu-uyariya-dikkat-antalya-denize-kayiyor-2724458/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar