Almanya’dan krize neden olabilecek karar

Almanya’dan krize neden olabilecek karar
21 Eylül 2018 11:05

Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) izlemeyi gündemine aldığı bildirildi. Yapılacak inceleme sonunda DİTİB’in izlenip izlenmeyeceğine karar verilecek. Erdoğan’ın Berlin ziyareti öncesi alınan bu kararın diplomatik bir krize neden olabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

 

 

Süddeutsche Zeitung, Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) ile Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) tarafından yayınlanan bir habere göre Alman iç istihbarat servisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni ( DİTİB) izlemeyi gündemine aldı.

DW’nin aktardığına göre haber, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın eyalet yönetimlerine gönderdiği ve DİTİB hakkında bilgiler içeren, gizli olarak sınıflandırılmış bir dosyaya dayandırıldı. Eyalet yönetimlerinden Ekim ayı ortasına kadar DİTİB ile ilgili ellerindeki materyalleri paylaşmaları ve görüş bildirmeleri isteniyor.

Haberde DİTİB’in resmi olarak “şüpheli durum” ya da “izleme nesnesi” olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağına dair istihbarat servisi içerisinde bir tartışma yapılmasının beklendiği ifade edildi. İncelemenin sonucunda nasıl bir karar verileceği henüz bilinmiyor. Haberde bazı eyalet yönetimlerinin DİTİB’in izlenmesi konusunda çekince sahibi olduğu belirtildi.

“Anayasaya düşman, milliyetçi ve dinci faaliyetler”

Almanya İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında “Anayasayı Koruma Teşkilatı güncel gelişmeler (özellikle Suriye’nin kuzeyindeki Türk askeri operasyonu) bakımından tek tek bazı DİTİB cami cemaatlerinin anayasaya düşman, milliyetçi ve dinci faaliyetler geliştirdikleri ve bu kapsamda açıklamalarda bulunduklarını tespit etmiştir” denildi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar