Alevler İzmir’de tarihinin en büyük orman kaybına neden oldu!

Alevler İzmir’de tarihinin en büyük orman kaybına neden oldu!
23 Ağustos 2019 09:49

Muğla’dan başlayıp Ege’nin dört bir yanında ortaya çıkan alevler İzmir’de tarihinin en büyük orman kaybına neden oldu. Alevler 3 gün sürdü. Yangında 500 hektarlık bir alanın yandığı ileri sürüldü. Bölgeyi bilen ormancılarla konuştum. Fotoğrafları inceledik. Yangının üç gün sürmüş olması felaketin boyutunun çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

 

 

Tuncay Mollaveisoğlu/ Cumhuriyet

 

 

Neredeyse tüm ömrünü orman sektöründe geçirmiş uzmanlarla konuşuyorum. Büyük yangınlarda infial olmasın diye kendilerine baskı yapıldığını ve yanan ormanlık alanları daha küçük gösterdiklerini dile getiriyorlar.

İzmir’de yanan ormanlar açıklanan rakamın 10 kat üzerinde olabilir. THK uçakları ile ilgili doğruları söylemeyen Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanan alanlarla ilgili kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapması bekliyoruz.
Bağımsız oda başkanlarını felaketin gerçek boyutunun ne olduğunu araştırmaya davet ediyoruz.

 

Dikkat çeken doktora

 

İzmir’deki orman yangınına ilişkin uygulamaları ve yaptığı açıklamalarla tartışma yaratan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamladığı doktora çalışması gündeme geldi. Gazeteci Özgür Mumcu, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda, “Bakan Bekir Pakdemirli, doktorasını neden Celal Bayar Üniversitesi’nde yaptı diye merak ettim. Bir baktım ki meğer abisi üniversitenin rektörüymüş. Sonra da ‘FETÖ’den tutuklanmış. Harika bakanlar buluyor Sayın Erdoğan” ifadelerini kullandı.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1545457/_Felaketin_boyutu_cok_daha_buyuk_.html

 

 

Yorumlar

Yorumlar