‘AKP, MHP’yle ittifak yapsa bile yüzde 50+1’i yakalaması zor’

‘AKP, MHP’yle ittifak yapsa bile yüzde 50+1’i yakalaması zor’
21 Kasım 2017 09:11

Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici, AKP ile MHP arasındaki olası bir ittifakın MHP’ye zarar vereceğini söyledi.

 

 

Sputnik’te yer alan habere göre; Gezici, “AK Parti ile MHP birlikte hareket etse dahi yüzde 50+1’i yakalamaları zor” dedi.

 

 

“MHP’DEN KOPMA BÜYÜK”

 

 

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçim barajının düşürülmesi konusundaki açıklamasını da değerlendiren Gezici, “Devlet Bahçeli önümüzdeki seçimlerde şu anki oyundan yüzde 65 ila 70 civarında bir kopma ihtimalini yüksek görüyor. Bu nedenle barajla ilgili açıklama yapıyor. İttifak halinde ise MHP tabanının yüzde 35’i bu ittifaka ‘Evet’ diyebilir. Baraj seviyesi yüzde 7 tutulursa, MHP barajı geçsin diye İYİ Parti ve AKP’deki ülkücülerden oy alabilir” dedi.

 

 

AKP seçmeninin yüzde 24’ünün kendisini Atatürkçü olarak tanımladığını ifade eden Gezici, şunları söyledi:

 

 

“AKP’NİN % 15 OYU ASKIDA”

 

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayanların yüzde 55’i, kendisini ‘Atatürkçüyüm’ diyerek tanımlıyor. AK Parti’ye oy verenlerin de yüzde 24’ü kendisini Atatürkçü olarak ifade ediyor. MHP’ye oy verenlerin yüzde 65’i de ‘Atatürkçüyüm’ diyor. Ayrıca AK Parti’ye oy verenlerin üçte birinin sadık seçmen olduğu görülüyor. Yani bu seçmen kitlesinin ‘yenilikçi, ilerici’ bir sisteme ait bir seçmen grubu olduğunu tespit ediyor. AK Parti’nin yüzde 12-15 arasındaki oyu askıdadır. Bu seçmenlerin, merkez seçmen oldukları, demokrat ve Atatürkçü ve cumhuriyetçi bir kitle oldukları görülüyor. Sayın Erdoğan’ın bu seçmen kitlesini ikna etmesi gerekiyor.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar