‘Akademik başarı’ için Genç Bilaller ezan yarışması!

‘Akademik başarı’ için Genç Bilaller ezan yarışması!
14 Kasım 2019 11:43

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip lisesi ve ortaokullarında okuyan öğrencilerin, “Akademik başarıları ve özgüvenlerini geliştirmek” için ezan okuma yarışması düzenleme kararı aldı

 

 

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu imam hatip liselerinde ve imam hatip ortaokullarında, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” düzenleme kararı aldı. Türkiye genelindeki tüm imam hatip öğrencilerinin katılabileceği yarışma için 10 kent, “Yarışma Merkezi” olarak belirlendi.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün mesleki yarışmaları kapsamında ilki 2015 yılında düzenlenen, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” için bu yıl da seferberlik ilan edildi. Türkiye genelindeki tüm imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları, “Yarışmaya gerekli hassasiyetin gösterilmesi” konusunda uyarıldı. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yarışmanın öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sağlayacağını savundu.

 

 

GENÇ MUHAFIZLAR

 

 

İsmi, ezanı ilk okuyan kişi olan Bilal Habeşi’den esinlenerek belirlenen yarışma için okullara bilgilendirme yazısı gönderildi. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzalı yazıda, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilecek mesleki yarışmalar çerçevesinde ezan okuma yarışmasının yanı sıra, “Genç Sadâ Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma, Genç Muhafızlar Hafızlık” ve “Genç Hatipler Minberde” isimli yarışmaların da düzenleneceği ifade edildi.

 

 

KÜLTÜREL GELİŞİME KATKI

 

 

2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca düzenlenmesi öngörülen yarışmalar için bir de uygulama kılavuzu hazırlandı. Öğrencilerin, “Sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak” amacıyla düzenlenecek yarışmalar için kurullar oluşturuldu. Yarışma kapsamında gerçekleştirilecek bölge ve Türkiye finallerini koordine etmekle görevlendirilen kurullarda, milli eğitim müdür yardımcıları ve okul müdürlerinin yer alacağı bildirildi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar