ABD’nin ‘yeni İran planı’ Trump’ın masasında!

ABD’nin ‘yeni İran planı’ Trump’ın masasında!
12 Eylül 2017 11:01

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni İran stratejisinin Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından hazırlanarak Başkan Donald Trump’a sunulduğu belirtildi.

 

 

Habertürk

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin İran’a ile Irak ve Suriye’deki Şii militan gruplara daha sert cevaplar vermesini sağlayacak yeni bir strateji üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Reuters’ta yer alan habere göre, strateji Savunma Bakanı Jim Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster tarafından hazırlandı ve Cuma günü yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Başkan Donald Trump’a sunuldu.

Planın, balistik füze programını kontrol altına almak için Tahran yönetimi üzerinde baskı oluşturmayı amaçladığı öne sürüldü.

 

 

Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, “İran’ın özellikle Suriye,Irak ve Yemen’de yürüttüğü teröre destek, bölgeyi istikrarsızlaştırmak gibi aktivitelere karşı geniş bir strateji olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

İran planının siber casusluk ve nükleer üretimi gibi alanları da hedeflediği belirtildi. Ulusal Güvenlik Konseyi’nde masaya konulan planda, ABD’nin Yemen’deki Husilere, Gazze ve Sina’daki Filistinli gruplara giden İran’ın silahlı gemilerine daha agresif müdahalelerde bulunması seçeneğinin de yer aldığı ifade edildi.

İran’a yönelik yeni ABD stratejisini içeren planın Eylül ayının sonuna kadar kabul edilip, kamuya açıklanması bekleniyor.

 

 

Yorumlar

Yorumlar