ABD’li yazar Branning Tokat’tan ev aldı

ABD’li yazar Branning Tokat’tan ev aldı
22 Ağustos 2013 13:31

Bir Çay Daha Lütfen’ kitabı ile çay kültüründen yola çıkarak Türkiye ve Türk insanını anlatan Amerikalı yazar Katharine Branning, Tokat’ta ahşap bir ev satın aldı.

 

Bir itfaiye erinin İstanbul Laleli’de ikram etmesiyle çayla tanışan ve Türkiye’yi ziyaret ettiği 30 yılın ardından, ‘Bir Çay Daha Lütfen’ kitabını yazan Amerikalı yazar Katherine Branning, geçen yıl ziyaret ettiği Tokat’a yeniden geldi. ABD’li yazar Branning, ilk olarak Tokat Valisi Mustafa Taşkesen’i ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Taşkesen, “Bizi dışarıdan daha iyi görebilen, yitirdiğimiz veya farkında olmadığımız değerleri bize tekrar hatırlattığınız için teşekkür ederiz” dedi.

 

TOKAT’TEN EV ALDI

 

‘Bir Çay Daha Lütfen‘ kitabını tüm dünyanın okuduğunu söyleyen ABD’li yazar Branning, önceki yıl geldiği Tokat’tan çok etkilendiğini söyledi. Branning, çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Sulu Sokak’ta ahşap bir ev satın aldığını belirterek, “Ben Tokat’a ilk geldiğimde aşık oldum. Pazar İlçesi’ne gittim ve oradaki kervansarayı gördüm, çok etkilendim. Biraz araştırma yaptım ve bu hanın bir kadın tarafından yapıldığını öğrendim. Ve bu hikayeden çok etkilendim. Türkiye çok güzel. Ama İstanbul, Bodrum yok, Tokat daha güzel” dedi.

 

‘TÜRK ÇAYI ORGANİK’

 

Vali Mustafa Taşkesen, ikram edilen çayı kendisinden önce içmediğini fark eden ABD’li yazar Katharine Branning’in, Türk örf ve adetlerine de uyduğunu söyledi. Türk çayının doğal bir çay olduğunu belirten yazar Branning ise, “Tek bir doğal çay var, Türk çayı. Rize yukarıda olduğundan dolayı ilaç yok. Bundan dolayı Türk çayı saf ve doğal bir çay. Organik bir çay” diye konuştu. Branning, kendisine Türkiye’de ‘Kadriye’ diye hitap edildiğini sözlerine ekledi.

 

Öte yandan Branning’in satın aldığı evin yanındaki binada yaşayan komşusu Recep Genç, ”Buraya gelip ev satın almasından dolayı şaşırdık. Kendisini evimizde misafir etmek isteriz’‘ diye konuştu.

 

 

11 22 33 44 55

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar