50 yıllık çam ağaçları kesildi!

50 yıllık çam ağaçları kesildi!
10 Ocak 2018 09:11

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İznik sahil projesinde 50 yıllık çam ağaçları kesildi. Ağaçların kesilmesine CHP İznik ilçe yönetimi ve vatandaşlar büyük tepki gösterdi.

 

 

Yaklaşık 3 kilometrelik sahil şeridinde yapılacak olan yeni sahil düzenlemesi projesinde CHP’li yöneticiler, “Söz verilmişti. ‘Ağaç kesmeyeceğiz’ denmişti. İznik’in nefes borusunu kestiler” diyerek tepki gösterdiler. Cumhuriyet Halk Partisi İznik ilçe yönetimi ve vatandaşlar, ağaçların kesildiği sahile gelerek yetkilileri protesto ettiler.

1

“HER ŞEY YASAL”

CHP’nin tepkisi üzerine sahil düzenlemesinin yapıldığı alana gelen İznik belediye başkan yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu, yapılan kesimlerin yasal olduğunu, anıtlar kurulandan iznin alındığını, kesilenlerin ise kurumak üzere olan ağaçlar olduğunu söyledi.

2

(İznik belediye başkan yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu / Sağda)

 

ÇALIŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

CHP İznik ilçe başkanı Asiye Çalışkan bir açıklama yaparak şunları söyledi. Çalışkan, “İznik sahilinde ciddi bir tarihi gün yaşıyoruz. Engelleyemediğimiz bir proje adı altında büyük bir tahribat var. Bu doğal güzellik uzun yıllar boyunca bir daha bulamayacağımız şekilde katledildi. Bu yok ediş normal bir şey değil. Yazın, bir ağaç gövdesine dahi muhtaç olduğu sahil kasabasında bu tür olayları yaşamak, bizlere acı veriyor. CHP olarak, neye karşı olsak, doğru olanın yanında olduğumuz her seferinde tenkitler alıyoruz. İnsanları galeyana getirmiyoruz. İstiyoruz ki insanlar yaşadıkları şehire sahip çıksınlar” dedi.

3

“BU GİDİŞ NORMAL DEĞİL”

Çalışkan, konuşmasının devamında “Bu gidiş normal bir gidişat değil. Proje de değil, hiçbir şey değil. Söylenen her şey havada kaldı. Belediye başkanı Osman Sargın, herkese verdiği sözleri tutmamıştır. Başkan ne demişti. ‘Bir tane ağaç kesilsin kendimi o ağaca zincirlerim’ demişti. Malesef bugün, bu ağaçlar kurudu diye yorumlar yapılıyor. Şu ana kadar 11 adet çam ağacı kesilmiş durumda, kuru da değiller. Gözyaşları herbirinin üzerinde. Şu an onları kaybettik. Projenin devamında büyük olasılıkla yine devam edecek. Duyarlı olan herkesin aslında bugün burada olması gerekiyordu. Malesef, bir avuç insanız yine. Bu projenin ciddi anlamda durdurulması gerekiyor” dedi.

4

“HABERİMİZ YOK DEDİLER”

CHP yönetim kurulu üyesi Barış Aydın ise, “Çevre İl Müdürlüğünü telefon ile aradık. Kesilen ağaçlarla ilgili olarak konudan bilgimiz yok denildi. Bursa Orman İşletmeyi aradık, o da konudan bir bilgimiz yok, denildi. İznik Orman İşletme ise, konuyla bizim bilgimiz var, dedi. Fakat herhangi bir açıklama ve ağaçların kesildiği alana gelme gereği duymadılar” dedi.

5

6

Tayfun Sırman / Odatv.com

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar