’31 Mart 2019, AKP’nin en düşük oy alacağı seçim olacak’

’31 Mart 2019, AKP’nin en düşük oy alacağı seçim olacak’
22 Kasım 2018 09:16

AKP kulislerine göre 24 Haziran’da alınan yüzde 42’lik oy oranı düşünülünce, 31 Mart’ta bu oranın üstüne çıkılması mümkün gözükmüyor. Kulislerde ekonomideki olumsuzluklar ve partinin de 17 yıllık yıpranmışlığı dikkate alındığında 31 Mart sçeimelrinin AKP’nin en düşük oyun alınacağı kritik seçimlerden biri olacağını konuşuluyor. Öte yandan partinin yaptırdığı anketlerin de kötü geldiği aktarıldı.

 

 

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın kulis haberine göre 7 bin kişinin adaylık başvurusunda bulunmasına karşın profili zayıf bulan AKP yönetimi, bazı illerin belediye başkan adaylarının belirlenmesine karşın birçok il ve önemli ilçelerde seçimi kazanabilecek aday bulmakta zorluk çekiyor. Özellikle muhalefetin elinde olan illerde, parti dışındaki isimlere götürülen adaylık teklifleri geri dönüyor.

 

Anketlerde genel oy oranının düşük geldiği, Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesinin partiye etkisinin büyük olacağı kaydedilirken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP ile yeniden görüşmeye bu nedenlerle mecbur kaldığı değerlendirmesi yapılıyor.

AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının mevcut başkan Menderes Türel olduğunu açıkladı.

Parti kulislerinde MHP ile görüşmeyi yeniden zorunlu kılan nedenler, illerde kazanabilecek güçlü aday arayışı, anket sonuçları ve sahadaki durumla ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

 

-Aday bulmak zorlaştı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle muhalefetin elinde olan illerde tüm siyasi parti seçmenine sıcak gelebilecek ve kazanabilecek aday arayışına girdi. Mevcut belediye başkanlarının çoğunluğunun da değiştirilmesi yönünde bir kararlılık olunca aday bulmakta güçlük çekiliyor. Teklif götürülen isimler, çeşitli kaygılarla adaylığı kabul etmiyor. Bu kaygının en büyük nedeni, çok iyi hizmetler yapsa da en ufak bir başarısızlıkta belediye başkanlarının günah keçisi yapılarak, metal yorgunluğu gibi gerekçelerle istifalarının istenmesi.

-Aday profilleri zayıf: İki haftalık süreçte partiye belediye başkanı adaylıkları için 7 bin 100 kişi başvurdu. Bu rakam, geçmiş yıllara göre biraz daha fazla olmasına karşın aday profilleri oldukça zayıf. Kayseri ve Konya’nın da aralarında bulunduğu bazı illerde büyükşehir belediye başkan adaylığı için başvuranların sayısı 2-3’ü geçmiyor. İl başkanları, kendi adaylıklarını garantilemekle uğraştığı için ilçelere güçlü aday bulunmasıyla ilgilenmiyor.

-En düşük seçim olabilir: Parti, 2002 yılından beri hem genel hem de yerel seçimlerde hep birinci çıktı. Yerel seçimlerde belediye başkanlarının çoğunu kazandı. Bugüne kadar yerel seçimlerdeki oy oranı, her zaman genel seçimdeki oy oranının altında kaldı. 24 Haziran’da alınan yüzde 42’lik oy oranı düşünülürse, 31 Mart’ta bu oranın üstüne çıkılması mümkün gözükmüyor. Ekonomideki olumsuzluklar ve partinin de 17 yıllık yıpranmışlığı dikkate alınırsa en düşük oyun alınacağı kritik seçimlerden biri olması kaçınılmaz gözüküyor. Partinin yaptırdığı anketler de kötü geliyor. Sahada da SHP’nin ANAP’a karşı zafer kazandığı 1989 yerel seçimleri ile 2008 krizi sonrası gidilen 2009 yerel seçimleri öncesine benzer bir hava var.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar