28 Şubat davasında karar duruşması!

28 Şubat davasında karar duruşması!
13 Nisan 2018 15:23

Yaklaşık 6 yıldır görülen ve sona gelen 28 Şubat davasında bugün mahkeme kararını açıklayacak.

 

 

 

103 sanıkla başlayan, 4’ünün bu süreçte hayatını kaybettiği davada mütalaasını Aralık ayında açıklayan Savcı, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2. Başkan Çevik Bir, Harekat Başkanı Çetin Doğan başta olmak üzere 60 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 39 sanık hakkında ise “delil yetersizliğinden” beraat istemişti. Geçen haftaki duruşmalarda sanıklar, savcı mütalaasına karşı savunmalarını yapmıştı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti kararını okuyacak.

28 Şubat davasının karar duruşması başladı. Yoklama yapılırken, AKP Milletvekilleri Reşat Petek ve Ahmet Gündoğdu salona girip, müdahil avukatlarıyla tokalaşıp, onların bulunduğu bölüme oturdu. 99 sanığın tamamına yakının geldiği görüldü. İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan henüz salona girmedi. Kumpasder Başkanı Ahmet Tatar, Tesud Başkanı Erdoğan Karakuş, Ergenekon’dan Hurşit Tolon, Balyoz’dan Can Erenoğlu da salonda. Erol Özkasnak, Ahmet Çörekçi, Kenan Deniz, Köksal Karabay gibi isimlerin gelmediği görüldü.

Bazı sanık yakınları, birkaç izleyicinin fotoğraf çektiğini söyledi.

Yoğun kalabalıktan salonda yer kalmadı. Gazeteciler, avukatların bölümüne oturdu veya ayakta kaldı. 28 Şubat’ın son duruşmasına ilk kez medya ilgisi de büyük oldu. Duruşmayı Hürriyet, Milliyet, Sabah, Habertürk, Türkiye, Cumhuriyet, CNN Türk, TRT, Aydınlık, İHA, DHA ve AA da 2 muhabirle izliyor.
Çevik Bir saat 14.04’te salona girdi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır da salonda. Yoğunluktan onlarca avukat da ayakta kaldı.

Saat 14.15 heyet yerini aldı. Başkan Mustafa Yiğitsoy, avukatlara yer verilmesini, izleyicilerin çıkarılmasını isterken, “Bari bayan avukatlara öncelik verin, centilmenlik yapın” dedi. Avukatların yoklamasına geçildi.

Beraatleri istenen sanıklardan Engin Alan ile Genelkurmay eski İletişim Başkanı Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün gelmediği görüldü.

Saat 14.23 Başkan Yiğitsoy, “Sessiz oluyoruz, duruşmaya başlıyoruz” diyerek, mazeret ve talep dilekçelerini okudu.

Müşteki avukatı Necip Kibar, tüm sanıkların cezalandırılmasını ve kararla birlikte tutuklanmalarını talep etti.

Başkan Yiğitsoy, vefat eden Hasan Celal Güzel’in mirasçılarına tebligat çıkartılması talebi geldiğini belirttikten sonra tüm mazeret ve katılım taleplerinin reddedildiğini açıkladı.

Sanıklardan Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu’nun avukatı kendisinin savunma yapmadığını bildirdi ve söz isteyerek savunma yapmaya başladı.

 

 

“BURASI GÜLME YERİ DEĞİL, CİDDİ OLUN”

 

 

Gürcüoğlu’nun avukatının savunmasından sonra Başkan, bunları özetleyerek tutanağa geçirdi. Katılan avukatlarından İsmail Aydos, önemli sözlerin tutanağa geçmediğini öne sürdü. Başkan, “Söz vermiyorum, otur” dedi. Aydos, “Sandalye yok” cevabını verdi. Başkanın, “Ayakta dur o zaman” deyince gülüşmeler oldu. Başkan, “Burası gülme yeri değil, ciddi olun” diye tepki gösterdi. Saat 14.40 itibarıyla sanıklara son sözleri soruldu. Alican Türk ve Çetin Saner’in, “Son sözüm yok” demesi dikkat çekti. Vural Avar da, “FETÖ’nün hazırladığı iddianameyi sürdürmenizi reddediyorum” dedi.

Son sözler alınırken kapı önünde karmaşa yaşanınca Başkan polislere, “Memur bey 2 dakikan var. Ya orayı sustur ya oraya geleceğim” diye tepki gösterdi.

Başkanın, hayatını kaybeden Teoman Koman ve Eser Şahan’ın da adlarını okuduğu görüldü. Son sözlerden sonra Başkan Yiğitsoy kararı tefhim için duruşmaya 17.30’a kadar ara verildiğini duyurdu.

 

Yorumlar

Yorumlar