15 Temmuz Şehitler Otogarı’nda işletme karmaşası

15 Temmuz Şehitler Otogarı’nda işletme karmaşası
11 Mayıs 2019 06:48

4 Mayıs itibariyle İstanbul Esenler’deki 15 Temmuz Şehitleri Otogarı’nın işletme süresi doldu. Otogarın yeni işletmecisinin kim olacağı merak ediliyor.

 

 

 

4 Mayıs itibariyle İstanbul Esenler’deki 15 Temmuz Şehitler Otogarı’nın 25 yıllık işletme süresi sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile otogarı şu anda yöneten Avrasya Terminal İşletmeleri AŞ (AVTER) arasında henüz bir görüşme gerçekleşmedi. Fiilen otogarın işletme sözleşmesi bitti.
‘130 MİLYON DOLAR MASRAF YAPTIK’

 

AVTER Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada 29 milyon dolara mal olmuş bir yatırıma 130 milyon dolar masraf yaptıklarını iddia ederek yap işlet devret projelerinde sürenin 49 yıl olduğunu otogara 25 yıl işletme hakkı verilerek kendilerinin mağdur edildiğini ifade etti.

 

Yıldırım, “Otogarın işletmesine devam etmek istiyoruz. 168 hisse sahibi var burada. Bu otogarda 5 bin kişi yaşıyor. Mağduriyetler oluşmasın” diye konuştu.
‘TALEPLERİMİZİ ANLATMAK İSTİYORUZ’

 

1994 yılındaki otogar projesinde öngörülenden çok daha fazla bir yatırımı alana yaptıklarını anlatan Yıldırım, “İstanbul’un yönetiminde kim olacaksa onunla konuşmak ve taleplerimizi anlatmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

AVTER otogarın işletmesini 25 yıl daha devam ettirmek için talep yazısını İBB’ye gönderdi. Yıldırım İBB’ye sundukları teklifte yönetimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de temsil edilmesi önerisinde bulunduklarını belirtti.

 

Otogar Esnafları Derneği Başkanı Şahap Önal ise sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada AVTER’in garı işletmek için yasal süresinin dolduğuna vurgu yaptı. Önal, “Şu anda bu alan fiilen İBB’nin işletme karmaşasının bir an önce sona ermesi gerekiyor” diyor.

 

 

Kaynak: Can MUMAY/SÖZCÜ

15 Temmuz Şehitler Otogarı’nda işletme karmaşası

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar