‘1200’ü aşkın hekim atama bekliyor’

‘1200’ü aşkın hekim atama bekliyor’
23 Ekim 2018 10:14

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, atanamayan hekimlerin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

Sağlık sisteminde AKP ile yaşanan dönüşümün hem halkın sağlığını, hem de hekimlerin çalışma hakkını engellediğini belirten CHP’li Bingöl, “Şu an Türkiye’de 1200’ü aşkın hekim güvenlik soruşturmasının sonuçlanmasını beklemekte ve 400’ü aşkın hekim de güvenlik soruşturması sonuçları sebebiyle görevine başlatılmamaktadır. Güvenlik soruşturmaları ile hekimlerin atanmasının önüne geçen, yerlerine yabancı doktorları atayan ve OHAL’in kalıntılarını bile muhalifleri susturma, sindirme aracı haline getiren AKP, hem doktorların çalışma hakkına hem de halkın en temel hakkı olan sağlığa ulaşma hakkına engel teşkil etmektedir” dedi.

 
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, atanamayan hekimlerin maruz kaldığı hak kayıplarının Meclis bünyesinde araştırılmasını istedi. Bingöl, Türkiye’de sağlık sisteminin dönüştürüldüğünü ve hekimlerin şiddet, performans sistemi, atanamama, güvenlik soruşturması gibi gerekçelerle güvencesiz çalışma koşullarına teslim edildiğini belirtti.

 
OHAL’İN KALINTISI BİLE MUHALİFLERİ SİNDİRME ARACI HALİNE GELDİ

 
Güvenlik soruşturması henüz sonuçlanmayan doktorların tebligatlarını bekledikleri süre içinde market kasiyerliği, inşaat işçiliği ve eczane çıraklığı gibi asgari ücretli işlere başvurduğunu vurgulayan CHP’li Bingöl, “Mesleğe başlamak için mecburi hizmet şartı muafiyet belgesini alamayan yüzlerce hekim herhangi bir güvenceleri olmadan kaçak şekilde çalışmaktadır. Güvenlik soruşturmaları ile hekimlerin atanmasının önüne geçen ve OHAL’in kalıntılarını bile muhalifleri susturma, sindirme aracı haline getiren AKP, hem doktorların çalışma hakkına hem de halkın en temel hakkı olan sağlığa ulaşma hakkına engel teşkil etmektedir” dedi.

 
SAĞLIK SİSTEMİ YURTTAŞLIK TEMELİNDEN MÜŞTERİ TEMELİNE SÜRÜKLENDİ

 

 
AKP iktidarının 16 yıl boyunca sağlık gibi temel bir hakkı dahi piyasalaştırdığını söyleyen CHP’li Bingöl, şunları kaydetti:
“AKP eliyle hekimler ucuz işgücü konumuna itilmiş, özellikle genç hekimler üzerinde ötekileştiren, ayrıştıran ve hem sosyal hem psikolojik açıdan tahribatı büyük olan zararlar verilmiştir. Hastaneleri şirket, hastaları ise müşteri haline getiren yanlış sağlık politikaları ile hekimler de güvencesizlik kıskacına itilmiştir. AKP’nin sağlık politikaları hem halkın haklarını hem hekimlerin haklarını hiçe saymaktadır.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar